Wtorek, 23 Października 2018 - Marleny, Seweryna, Igi

150 Urodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego [FOTO]

5 grudnia w Kartuzach odbyły się uroczystości z Okazji 150 Urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, zorganizowane przez Związek Piłsudczyków RP, Okręg Kaszubsko-Pomorski.

Obchody rozpoczęły się o g. 16:30, Nadzwyczajnym Walnym Zebraniem kaszubskich piłsudczyków, w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach. Wręczono na nim związkowe awanse, nominacje, wyróżnienia i podziękowania. W poczet członków przyjęto trzech nowych piłsudczyków, którzy po uroczystym odczytaniu Deklaracji Programowej, otrzymali legitymacje i znaczki związkowe. Po raz pierwszy również, w województwie pomorskim, zostały wręczone kilku osobom, Medale 100 lecia Intronizacji Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego 1917-2017, które z kolei w skali kraju, zostały wręczone po raz pierwszy 27.10.2017 r., w Krakowie w trakcie uroczystości z Okazji 100 lecia Intronizacji Rady Regencyjnej, gdzie m.in. został odznaczony Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Trzyosobowa Rada Regencyjna, m.in. w listopadzie 1918 r., przekazywała władzę Józefowi Piłsudskiemu. W dalszej części zebrania dokonano wyboru władz Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego, w związku z niedawnym powołaniem okręgu przez Zarząd Krajowy ZPRP.

O g. 18:00, w kościele pw Św. Kazimierza w Katuzach, rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w Intencji Ojczyzny, odprawiona przez proboszcza, księdza kanonika dr Ryszarda Różyckiego. Została ona uświetniona m.in. poprzez piękną oprawę muzyczną ze strony p. Kazimierza Maszk z Kościerzyny oraz obecność gości i pocztów sztandarowych. Przed błogosławieństwem, ksiądz proboszcz w asyście Prezesa Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego mjr ZPRP Tomasza Kocenta, wręczył wybranym osobom i małżeństwom Medale 100 lecia Objawień Fatimskich.

Tuż po 19:30, ponownie w siedzibie PSP Kartuzy, rozpoczęła się trzecia, ostatnia część uroczystości, wraz z zaproszonymi gośćmi. Po odegraniu hymnu piłsudczyków, "Marsz Pierwszej Brygady", odbyła się krótka prelekcja na temat Józefa Piłsudskiego. Przy tej okazji w Kartuzach nie mogło zabraknąć symbolicznego wspomnienia o 66 Kaszubskim Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaprezentowano również aktualną strukturę Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego ZPRP, który składa się obecnie z 3 wydziałów powiatowych: kartuskiego, kościerskiego i chojnickiego. Podpisana została ponadto umowa o współpracy między ZPRP Okręg Kaszubsko-Pomorski, a Związkiem Strzeleckim Oddział Kartuzy, którego komendant  druż. ZS Piotr Kapica, został odznaczony Brązowym Krzyżem Związku Piłsudczyków RP. Wręczono podziękowania osobom i instytucjom wspierającym statutową działalność Związku. Następnie ksiądz dr Arkadiusz Okroj, proboszcz parafii pw Św. Michała Archanioła w Kiełpinie pasterskim słowem oraz kolędą rozpoczął wieczerzę, której pierwszym tradycyjnym punktem było dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń wśród obecnych. W miłej atmosferze spotkanie dobiegło końca około g. 21:30.

Natomiast 9 grudnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyły się centralne obchody 150 Rocznicy Urodzin Marszałka, które zgromadziły piłsudczyków z całej Polski, w tym również z Kaszub. Mszę Świętą koncelebrował, J.E. ks. Gen. Dr Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego.

Jesienią 2018 roku, w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości kaszubscy piłsudczycy planują odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kartuzach.

 

Źródło: Nadesłane
2017-12-11 11:30 361

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.