Sobota, 20 Lipca 2019 - Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty

500 plus czy ''Aktywna Rodzina''? Kartuska .Nowoczesna przedstawia swój nowy pomysł na pomoc rodzinną

.Nowoczesna przygotowuje nowy program prorodzinny „Aktywna Rodzina”. Miałby on zastąpić socjalny program 500 plus realizowany przez PiS. Propozycja Nowoczesnej adresowana jest do wszystkich rodzin, w których rodzice będą mogli uzyskać ulgę podatkową w wysokości 3 tys. zł na każde dziecko, rozpoczynając od pierwszego.

Zgodnie z założeniami programu, rodzina z jednym dzieckiem otrzyma 3 tys. złotych rocznie; z dwójką dzieci 6 tys. zł, z trójką dzieci 9 tys. zł i tak dalej. Jeśli osoba pracująca - rodzic nie płaci tak dużych podatków, to zgodnie z obowiązującą zasadą podatkową, osoba ta otrzyma z budżetu zwrot. W programie „Aktywna Rodzina” uwzględnione zostaną wszystkie osoby pracujące, niezależnie od formy rozliczenia dochodów. A więc zarówno osoby płacące podatek dochodowy, jak i podatek rolny. Tak więc systemem zostaną objęci również rolnicy.

- O tym, że rządowy program 500 plus jest niesprawiedliwy, Nowoczesna mówi od dawna. Program ten promuje wielodzietne rodziny zamożne, a zapomina o matkach samotnie wychowujących jedno dziecko – mówią działacze kartuskiej .Nowoczesnej. – W Polsce są dzieci, które dostają miesięcznie 500 złotych, ale są też dzieci, które nie dostają ani złotówki. Obecnie blisko połowa dzieci nie dostaje pieniędzy w ramach programu 500 plus. Ważne jest też to by rodziny nie czekały na wypłatę środków przez 12 miesięcy, pieniądze będą wypłacane w oparciu o rozliczenie roku poprzedniego.

Według niej wprowadzenie rozwiązań z programu „Aktywna Rodzina” przyniesie dla budżetu oszczędności w wysokości 7 mld zł rocznie. To jest oszczędność, którą państwo uzyska zmieniając system wsparcia obejmując wszystkie dzieci w Polsce.

Jak mówią członkowie Nowoczesnej, w Polsce jest obecnie ok 6 mln dzieci, jeśli ta liczba pomnożona zostanie przez 3 tys. zł to uzyskamy kwotę 18 mld zł, co wobec 25 mld zł wydawanych rocznie na program 500 plus przyniesie oszczędność w wysokości 7 mld zł. Dodatkowe 1 mld zł oszczędności powstanie w związku zmianą systemu rozliczenia. Zamiast składania wniosków i wydawania decyzji administracyjnych nowy system zostanie włączony w rozliczenia podatkowe. Zaoszczędzona kwota, w sumie 8 mld zł, będzie mogła być wydana na różne inne formy wsparcia rodzin.

Ponadto Nowoczesna zapowiada kompleksową przebudowę systemu socjalnego, tak by pomoc socjalna trafiała do naprawdę potrzebujących, czyli rodzin niepełnych, rodzin z osobami niepełnosprawnymi i takich, które nie są w stanie podjąć pracy ze względu na chorobę lub wiek. Patologią obecnego systemu socjalnego jest, że są dzisiaj osoby, które pobierają 4 tys. -5 tys. a nawet 8 tys. -9 tys. zł z systemu socjalnego co miesiąc. Takim osobom nie opłaca się iść do pracy.
2017-06-01 10:00 1094

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.