Poniedziałek, 12 Kwietnia 2021 - Juliusza, Luboslawa, Zenona

Akcja „Mikołaj dla dzieci”. Każdy może pomóc

Fundacja Pomorskie Centrum Pomocy Alkoholikom i ich Rodzinom w Kartuzach, przeprowadza kolejną akcję. Tym razem jej celem jest pomoc rodzinom alkoholików, zwłaszcza dzieciom, w okresie świątecznym.

Jak wyjaśnia Magdalena Borkowska, nie chodzi tu o pomoc osobom uchylającym się od odpowiedzialności za własne dzieci, ale pomoc tym, którzy rozpoczynają nowe życie w trzeźwości. - Często z tego powodu wynika wiele nieporozumień, bo ktoś mylnie rozumie pojęcie „alkoholik”, przypisując je osobie pijącej, pijanej, chwiejącej się na nogach gdzieś na ulicy, czy pod sklepem. Tymczasem alkoholik to człowiek mający problem z alkoholem. Jeśli ktoś go miał, bądź ma, to bez względu na wszystko, w tym podjęte leczenie i dalsze życie w trzeźwości, alkoholikiem pozostanie całe życie – wyjaśnia Magdalena Borkowska z fundacji.

I takim właśnie rodzinom pomaga kartuska fundacja. Jak opowiada pracownica fundacji, często bywa tak, że ojciec rodziny przebywa na leczeniu, a w domu matka z dziećmi zostają bez środków do życia. Bywa też tak, że osoba z "przeszłością alkoholową” ma trudności w zdobyciu pracy, bo np. w środowisku pokutuje opinia o jej życiu w przeszłości. - Chcą zmienić coś w swoim życiu, wyjść z kryzysu, a nie mogą, bo nikt nie chce dać im szansy, zaufać i pomóc – mówi Borkowska.

Jeśli chcesz przyłączyć się do akcji, wesprzyj ją finansowo. Liczy się każda złotówka. Magdalena Borkowska zdradza, że zebrane pieniądze przeznaczone będą na zakup słodyczy dla dzieci i bardziej „ekskluzywnych” produktów, o które ciężko, gdy w rodzinie „się nie przelewa”. Chodzi o takie produkty, jak dobra kiełbasa, szynka, migdały, orzechy, itp. - Akcja z wyprawkami szkolnymi przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, bardzo się udała, za co dziękujemy – mówi Borkowska. - Wówczas mieszkańcy przynosili nam artykuły szkolne. Tym razem zwracamy się z prośbą o pieniążki, jakieś drobne datki, dzięki którym będziemy mogli zakupić i skompletować artykuły o określonej wartości. Zależy nam, żeby te paczki były jednakowe, żeby każda rodzina otrzymała dar o takiej samej wartości i zawartości. Gdybyśmy przyjmowali produkty, siłą rzeczy zawartość poszczególnych paczek różniłaby się między sobą – wyjaśnia pani Magda. Mimo tych założeń, do fundacji można też przynieść np. pluszaki, które stanowiłyby dodatkowy bonus skompletowanej już paczki żywnościowej.

Konto: PKO Bank Polski 52 1020 1866 0000 1102 0054 5871 (tytuł przelewu: Mikołaj dla dzieci 2015) Fundacja Pomorskie Centrum Pomocy Alkoholikom i Ich Rodzinom ma swoją siedzibę przy ul. Kościerskiej 11i w Kartuzach. Pieniądze należy przesyłać do 17 grudnia, tak, żeby pracownicy fundacji mieli jeszcze czas na zakupy i skompletowanie paczek. - Mogę zapewnić, że każdy dar, każda złotówka, trafi do osób potrzebujących, nawet jeśli wpłynie do nas po tym terminie – zapewnia Magdalena Borkowska.
2015-11-19 10:30 1813

Komentarze

~Norbert

U mnie w rodzinie też jest taka osoba i choć nikt nigdy nie widział jej pijanej, ma poważny problem, z którym walczy sama. Mam nadzieję, że z tego wyjdzie.

~Marta

Dobry pomysł, kolejna ciekawa inicjatywa. Oby udało się zebrać tyle, żeby dla wszystkich dzieciaków starczyło. Zgadzam się, nie każdy alkoholik to pijak leżący na ławce pod sklepem. Są też porządni ludzie zmagający się z tym problemem. Mam znajomą, która w pracy ma bardzo dobrą opinię, jest dobrą żoną i matką, a tez zmaga się z tym problemem.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.