Niedziela, 05 Lipca 2020 - Marii, Antoniego

Bądź widoczny na drodze

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych z udziałem pieszych w okresie jesienno-zimowym jest nieodpowiednie oświetlenie osób określanych w Prawie o Ruchu Drogowym, jako "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego".

Funkcjonariusze policji, straży pożarnej i przedstawiciele wszelkiego rodzaju fundacji związanych z bezpieczeństwem na drogach edukują nasze dzieci i młodzież na zajęciach profilaktycznych w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach. - Często spotykamy się z niezrozumieniem, zwłaszcza przez młodzież, jak ważnym jest być widocznym na drodze w porach wieczorowo-nocnych. Jak trudno dostrzec kierującemu pojazdem osoby niedostatecznie oświetlone – powiedział podinsp. Waldemar Kocot z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Reakcja kierowcy, ocena sytuacji i uruchomienie mechanizmów obronnych, żeby uniknąć potrącenia pieszego wymaga czasu. Czym większa prędkość, czas reakcji się wydłuża. Kiedy kierujący zobaczy nas w światłach swoich reflektorów w odpowiednim momencie, ma czas na wykonanie szeregu czynności, które w efekcie zapobiegną tragedii. Jednak pamiętajmy, że im wcześniej kierujący zobaczy pieszego, tym jest większa szansa na wykonanie wszystkich manewrów niezbędnych do prawidłowego ominięcia osoby.


Pamiętajmy, że kiedy pojazdy się mijają, to widoczność kierujących maleje do minimum. Kiedy podczas mijania na poboczu znajdzie się pieszy to kierujący nie jest w stanie dostrzec tej osoby, jeśli nie będzie miała odzieży wyposażonej w elementy odblaskowe. - W takich przypadkach najczęściej dochodzi do potrąceń – mówi asp. Grzegorz Kurt z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach. - Trudno jest po takim potrąceniu, często ze skutkiem śmiertelnym, przejść obojętnie nawet nam, osobom które mają do czynienia ze śmiercią praktycznie na co dzień – dodał asp. Kurt. A wystarczył mały odblask, albo opaska, bądź też inny element fluorescencyjny na naszych butach, spodniach, czy kurtce.


- Pamiętam spotkania z młodzieżą gimnazjalną, jak pojawiał się uśmiech na twarzach czternastolatków, kiedy mówiłem im, że najwięksi projektanci mody; Kristian Dioor, Armandii, czy Coco Shanell, a także producenci obuwia adidas, czy nike w swoich wyrobach wszywają elementy odblaskowe, gdzie nie jednego z nas nie stać nawet na jedną rzecz z ich kolekcji – powiedział asp.szt. Waldemar Ptaszek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lęborku.

Do placówek służby zdrowia często trafiają ofiary zupełnie bezsensownych wypadków drogowych. Każdy wypadek, jak sama nazwa mówi nie powinien się zdarzyć, gdyż jest następstwem nieprzewidzianego w biegu okoliczności, które w efekcie powodują ciężkie urazy, a w wielu przypadkach śmierć. - Do wielu zdarzeń, zwłaszcza z udziałem pieszych nie musiało w ogóle dojść – mówi Ordynator kartuskiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dr Paweł Witkowski. - Jak ciężkie są obrażenia pieszego po kolizji z pojazdem to najlepiej wiemy my – ratownicy i lekarze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Zespoły ratunkowe robią wszystko, żeby uratować pacjenta, często liczą się sekundy. W większości przypadków na szczęście wygrywamy tę walkę, ale czasami nam się nie udaje… A wystarczyłby mały odblask – dodał dr Witkowski.
2015-12-30 11:40 1653

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.