Wtorek, 25 Lutego 2020 - Wiktora, Cezarego

Budowa dworca w Kartuzach coraz bliżej

 Jest „zielone światło” na dofinansowanie kartuskiego dworca. Wynieść ma ponad 60 procent kosztów inwestycji. Gotowy jest projekt i pozwolenie na budowę. Lada dzień ogłoszony zostanie przetarg.

Przedwstępnie szacowane koszty to ponad 15 mln zł, choć dokładna kwota będzie znana po przetargu. Jak mówił na ostatniej sesji burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński, obecny budynek dworca zostanie zburzony, a na jego miejscu powstanie nowy. - Budynek jest w złym stanie technicznym, tak stwierdzili fachowcy – mówi Gołuński. - Byłoby bardzo ryzykowne i nieekonomiczne, podejmowanie prób o modernizację tego obiektu. Zapadła decyzja o budowie nowego, od podstaw. W nowym budynku pierwsze dwie kondygnacje przeznaczone będą na usługi związane z komunikacją, zarówno kolejową, jak i autobusową.  Taki jest wymóg i warunek główny uzyskania dofinansowania – wyjaśnia burmistrz.

- Drugie piętro chcemy przeznaczyć na działalność biblioteczną, tzn. czytelnię, wypożyczalnię, czy jakąś salę wystawową. Niestety, ta część inwestycji nie będzie podlegała dofinansowaniu, bo nie jest ściśle związana z działalnością dworcową, ani autobusową ani kolejową - wyjaśnia Gołuński.  Burmistrz zapowiada, że mimo to, gmina czyni starania o dofinansowanie „części bibliotecznej” z innego źródła. 

Podczas sesji radny Jacek Wesołowski zapytał, czy w projekcie dworca uwzględniono również pomieszczenia na działalność komercyjną. Chodzi o takie, które można by wydzierżawić miejsca pod różne usługi, np. lokal gastronomiczny, lodziarnię, punkt fryzjerski czy inne. Okazuje się, że takich pomieszczeń projekt nie przewiduje. - Niestety, ubiegając się o dofinansowanie, musieliśmy sprostać konkretnym wymogom. Gdybyśmy chcieli umieścić w projekcie pomieszczenia pod działalność komercyjną, o dofinansowaniu musielibyśmy zapomnieć. Dofinansowanie obejmuje wyłącznie pomieszczenia dworcowe służące ruchowi pasażerskiemu – wyjaśniał Gołuński.

Jak mówi burmistrz, na parterze znajdować się będzie jedno niewielkie pomieszczenie, które przeznaczyć można na zaplecze kuchenne, czy związane z małą gastronomią, ale jego działalność nie może być oparta o czerpanie zysków. Część dworca przeznaczona będzie m.in. na poczekalnię, kasy biletowe, pomieszczenia dla matek z dziećmi. W pomieszczeniach piwnicznych znajdować się będą m.in. stojaki na rowery.

Umowa o dofinansowanie nie została jeszcze oficjalnie podpisana, ale kartuski projekt zyskał wymaganą akceptację i zapewnienie, że gmina dotacja otrzyma. - Mam nadzieję, że fakt, iż teraz też inne samorządy, np. Gdynia i Wejherowo, ubiegają się o dofinansowanie, nie spowoduje zmniejszenia kwoty, którą nam proponowano – dodaje burmistrz. 

Zapowiada też, że lada dzień gmina będzie już mogła ogłosić przetarg na wybudowanie dworca w Kartuzach. Wokół dworca powstanie też infrastruktura towarzysząca: parking, ścieżki rowerowe, postój taksówek. Całość ma tworzyć jeden z 21 węzłów komunikacyjnych Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 15 mln złotych.

Lucyna Puzdrowska
2015-11-06 16:00 1228

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php70/var/lib/php/session) in Unknown on line 0