Wtorek, 25 Lutego 2020 - Wiktora, Cezarego

Chcieli wyrzucić niepełnosprawne dzieci z teatru?

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wilanowie wzięły udział w projekcie "Ja i Ty – integracja nie boli”. Wraz z podopiecznymi stowarzyszenia Tacy Sami z Przodkowa, pojechały do Elbląga na spektakl. Podczas wycieczki, kobieta z widowni próbowała wyprosić niepełnosprawne dzieci z teatru.

Wspólny wyjazd miał służyć integracji i poznawaniu świata. W programie organizatorzy przewidzieli udział w przedstawieniu pt. ,,W 80 dni dookoła świata” w Teatrze im. Sewruka w Elblągu. Dzieci zainteresowane sztuką zareagowały bardzo emocjonalnie. Co jakiś czas było słychać śmiech i okrzyki. - Podczas przerwy podeszła do mnie pani i zażądała, abym opuściła salę z niepełnosprawnym chłopcem, którym się opiekowałam i kilkoma innymi osobami, które zakłócają całej sali odbiór sztuki. Pani wypowiadała się w imieniu wszystkich widzów i aktorów – informuje Beata Ludwichowska, prezes stowarzyszenia "Tacy Sami".

Okazało się, że osoba z widowni, która chciała wyprosić dzieci z teatru jest oligofrenopedagogiem, czyli nauczycielem zajmującym się dziećmi o obniżonej sprawności intelektualnej. - Przez kilkadziesiąt lat jako matka, nauczyciel, prezes stowarzyszenia rodzin osób niepełnosprawnych walczę o godne życie dla naszych dzieci. O możliwość bycia w teatrze, kinie, na basenie i wielu innych miejscach , o integrację. Otrzymuję cios w samo serce. Ta osoba zażądała opuszczenia przez nas widowni i zagroziła mi , że jeżeli tego nie zrobię, to pójdzie do kasy i zażąda zwrotu pieniędzy za bilety. I co dla mnie najgorsze, powiedziała, że rozumie, że chcemy się integrować, bo też jest nauczycielem oligofrenopedagogiem. Jak dla mnie, to wstyd przyznawać się do tego, że jest się nauczycielem i nie tolerować pewnych zachowań, które spowodowane są dysfunkcjami osób niepełnosprawnych – dodaje Ludwichowska.

Interweniowało kierownictwo teatru. - Obsługa teatru, widząc całą sytuację i moje łzy zareagowała. Zaprosili nas z powrotem na widownię mówiąc, że jesteśmy ich gośćmi i że przysługuje nam takie samo prawo bycia na spektaklu, jak innym – chwali reakcję pracowników teatru Ludwichowska. - Wszystkim uczestnikom integracyjnego wyjazdu podobała się sztuka, opowiadająca o podróży dookoła świata. Z zaciekawieniem słuchali o pracy osób, które przygotowują przedstawienia, zwiedzili garderobę, charakteryzatornię i wiele innym pomieszczeń znajdujących się za kulisami. Historia i archeologia poznawana w muzeum była nauką na żywo. I tu też trzeba zaznaczyć, że pracownicy muzeum umieją dostosować swoją pracę, język wypowiedzi do poziomu zwiedzających, pomagają w integracji. Oby takich osób było coraz więcej – podsumowuje prezes stowarzyszenia.

Kamil Błaszkiewicz
2015-11-09 07:45 972

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php70/var/lib/php/session) in Unknown on line 0