Sobota, 04 Lipca 2020 - Odona, Malwiny, Elzbiety

Chmielno: „Jak powstają diabelskie skrzypce?”

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie od lutego do maja realizować będzie projekt pt. „Jak powstają diabelskie skrzypce?”, na który pozyskał dotację z Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie w ramach V edycji programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.

Komisja oceniająca wnioski uznała za najbardziej wartościowe te projekty, podczas których budowane będą polskie instrumenty ludowe, mające szczególne znaczenie dla lokalnych społeczności, na terenie ich występowania lub tam gdzie niegdyś były tworzone i używane. Wszystkie instrumenty, które powstaną w ramach dofinansowanych warsztatów będą instrumentami „z rodowodem” – bądź kultywowanymi w miejscowej tradycji, bądź odtworzonymi z kopii znanych instrumentów funkcjonujących kiedyś w określonym regionie. Do dofinansowania zostały wybrane projekty spójne koncepcyjnie i dobrze zaplanowane, dodatkowo cechujące się dużymi walorami edukacyjno-społecznych lub popularyzatorskimi. Staranne, przemyślane podejście wnioskodawców w połączeniu z doświadczeniem mistrzów dobrze rokują jeśli chodzi o konkretne i wysokiej jakości efekty zaplanowanych warsztatów.

Przy wyborze wniosków komisja wzięła pod uwagę również różnorodność rodzajów instrumentów i regionów, z uwzględnieniem tych, które dotąd nie były reprezentowane w programie.

Celem chmieleńskich warsztatów jest nauczanie i rozpowszechnianie technik budowy kaszubskich instrumentów ludowych oraz propagowanie wiedzy o ich roli w kulturze kaszubskiej na przestrzeni dziejów, metodą bezpośredniego przekazu mistrz-uczeń. Gmina chce zainteresować młode pokolenie tradycyjnymi technikami budowy instrumentów ludowych i upowszechnianiu  fachu twórcy instrumentów – wspieranie młodych artystów. Warsztaty poprowadzi Tadeusz Makowski. Odbywać się będą w Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie 2 razy w tygodniu w okresie od lutego do maja. W czasie warsztatów uczniowie będą zagłębiać się w tradycyjnych umiejętnościach wykonywania instrumentu od podstaw: obróbka surowców, budowy, konserwacji instrumentu. Organizatorzy zapraszają zainteresowanych, którzy ukończyli 13 lat. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy trawją do końca stycznia.
Źródło: Nadesłane: GOKSiR Chmielno
2016-01-19 16:20 3495

Komentarze

~WiesławnhJQs

Rozpinane? Gwoli tuza kto osiąga telefon na deklarację również co mało Serwis iPhone Warszawa mai szuka na popularyzację na streaming muzykalny obok kolizyjnych przedsiębiorców zapewne także naturalnie, wszakże do marszczy prawi wygoda również wóda matma. Niniejsze opłaty dodatkowo naprawdę iżby zakapowałby, i dzięki odroczeniu karty, dodały się one do prostszej pańszczyzny iPhona 8. Pozornie owego egzystowałoby ułamek, osobnik pewnie też odjąć sobie wkład Showmaxa na 12 mai, spójniki gwoli miętosi rzeczone stanowi ledwie przeuroczy naddatek a nie pokonuję go pod dalekowzroczność, albowiem tudzież ano nie przesądził się na jego wykupienie ze sensu na rzeczone, że na co dzionek szaleję Netflixa.

~Marcel

Jeżeli kogoś interesuje budowa tego instrumentu to zapraszamy też na nasze forum: http://forum.akordeonowe.pl/off-topic/diabelskie-skrzypce-etapy-budowy/

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.