Czwartek, 22 Sierpnia 2019 - Cezarego, Tymoteusza

Chmielno: Wielkie "Kaszubskie Wesele"

W Chmieleńskiej Hali Sportowej odbył się XV Jarmark Folklorystyczny oraz Przegląd Dorobku Kulturalnego Środowiskowych Domów Samopomocy i Domów Pomocy Społecznej województwa pomorskiego.

W wydarzeniu wzięło udział ok. 450 osób niepełnosprawnych, wraz ze swoimi opiekunami, z 20 placówek z całego województwa pomorskiego. Tegoroczna impreza była wzbogacona o konkurs o Nagrodę Starosty Kartuskiego i Wójta Gminy Chmielno za najciekawszy strój oraz aranżację i wykonanie przedstawienia.

Celem imprezy było dokonanie przeglądu w zakresie kontynuacji kultury ludowej przez mieszkańców domów pomocy i środowiskowych domów samopomocy w takich dziedzinach, jak folklor muzyczny, taneczny, słowny i twórczość plastyczna.

Wydarzenie stało się już tradycją, odbywa się od 15 lat i cieszy się ogromnym powodzeniem. Osoby przebywające placówkach mają ograniczone możliwości spotykania się, występowania publicznie, czy prezentowania swoich talentów. Spotkania dają taką możliwość oraz pełnią funkcję integracyjną ze społeczeństwem i uczniami szkół. Otoczenie i atmosfera, która towarzyszy imprezie, stwarza niepowtarzalny klimat, dlatego osoby niepełnosprawne chętnie i z wielką radością co roku uczestniczą w imprezie.

W celu większej promocji motywów związanych z regionalizmem powstał pomysł ustanowienia specjalnej nagrody Wójta za najciekawsze wykonanie piosenki, czy innego utworu kaszubskiego. Motywami w latach ubiegłych były takie piosenki jak: "Kaszëbsczi nutë", "Mój tata kùpił kòza", "Rëbòcë" i inne. Motywami były także legendy związane z gminą Chmielno, prezentacja stroju kaszubskiego czy utwór Aleksandra Majkowskiego pt. „Żëcé i przigòdë Remusa”. W roku bieżącym motywem przewodnim Jubileuszowego XV Jarmarku i Przeglądu Twórczości było „Wesele Kaszubskie”.

Organizatorem imprezy w bieżącym roku, pod patronatem Starosty Kartuskiego, był Wójt Gminy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Imprezę dofinansowało Starostwo Powiatowe - ze środków PFRON i Gmina Chmielno.
Źródło: Nadesłane: GOPS w Chmielnie
2016-05-27 08:40 1110

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.