Piątek, 26 Lutego 2021 - Miroslawa, Aleksandra

Chmielno: XV Jarmark Folklorystyczny

We wtorek, 24 maja br. o godz. 10:00 w Hali Sportowej w Chmielnie rozpocznie się XV Jarmark Folklorystyczny oraz Przegląd Dorobku Kulturalnego Środowiskowych Domów Samopomocy i Domów Pomocy Społecznej województwa pomorskiego.

Do Chmielna przyjedzie ok. 430 osób niepełnosprawnych wraz ze swoimi opiekunami z 20 placówek z całego województwa pomorskiego. Tegoroczna impreza jest wzbogacona o konkurs o Nagrodę Starosty Kartuskiego i Wójta Gminy Chmielno za najciekawszą aranżację i wykonanie przedstawienia.
 
Celem imprezy jest dokonanie przeglądu w zakresie kontynuacji kultury ludowej przez mieszkańców domów pomocy i środowiskowych domów samopomocy w takich dziedzinach jak folklor muzyczny, taneczny, słowny i twórczość plastyczna.

Wydarzenie od 15 lat gdyż cieszy się dużym zainteresowaniem. Osoby przebywające w placówkach mają ograniczone możliwości spotykania się, występowania publicznie czy prezentowania swoich talentów. Spotkania w ramach jarmarku dają taką możliwość oraz pełnią funkcję integracyjną ze społeczeństwem i uczniami szkół. 

Co roku oprócz możliwości występów i zaprezentowania swoich wyrobów, uczestników czekały niespodzianki lub atrakcje (w poprzednich latach były to m.in. przejażdżki statkiem po jeziorze Białym, zwiedzanie Muzeum Ceramiki Neclów, lot balonem czy przejażdżki bryczkami i wozem). 
 
W celu większej promocji motywów związanych z regionalizmem powstał pomysł ustanowienia specjalnej nagrody Wójta za najciekawsze wykonanie piosenki czy innego utworu kaszubskiego. Motywami w latach ubiegłych były takie piosenki jak: Kaszëbsczi nutë, Mój tata kùpił kòza, Rëbòcë i inne. Motywami były także legendy związane z gminą Chmielno, prezentacja stroju kaszubskiego czy utwór Aleksandra Majkowskiego pt. „Żëcé i przigòdë Remusa”. W roku 2015 motywem przewodnim Przeglądu były „Sobótki” gdzie swój udział w imprezie zgłosiła rekordowa liczba ponad 500 uczestników z 39 domów.

W roku bieżącym motywem przewodnim Jubileuszowego XV Jarmarku i Przeglądu Twórczości jest „Wesele Kaszubskie”. Z uwagi na zmianę formuły i przygotowanie inscenizacji Wesela Kaszubskiego i planach włączenia uczestników do zabawy tanecznej – weselnej organizatorzy nie przewidują wystawy dzieł i wyrobów uczestników imprezy. Zamiast tego w programie znalazło się m.in. ubieranie panny młodej czy przejście w marszu weselnym. 

Organizatorem imprezy w bieżącym roku pod patronatem Starosty Kartuskiego jest Wójt Gminy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Imprezę dofinansowało Starostwo Powiatowe - ze środków PFRON i Gmina Chmielno.
Źródło: GOPS Chmielno
2016-05-17 12:00 1418

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.