Sobota, 20 Lipca 2019 - Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty

Coroczne spotkanie opłatkowe Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie

Nowo powstały kaszubski teatrzyk „Jantark” krótkim przedstawieniem gwiazdkowym rozpoczął coroczne spotkanie opłatkowe Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Jest to grupa z Miszewa, którą prowadzi Katarzyna Michalska.- Jestem osobą z korzeniami w centralnej Polsce. Kultura kaszubska i język, z którym tu się spotkałam, jest dla mnie olśnieniem i wspaniałą wartością. Dlatego chcemy uczyć kaszubskiego poprzez zabawę, mile spędzając czas – mówiła założycielka i szefowa dziecięcej grupy.

Noworoczne spotkanie jest zawsze okazją do podsumowania działań w minionym roku. Licznie zebrani na sali mają wówczas w zasadzie jedyną szansę, by zapoznać się z ogromem działań. Obejmują one różne pola, stąd też członkowie działają w różnych - niezależnych od siebie - przestrzeniach. Szczególną cechą jest aktywność ludzi młodych. Jest to bezsprzecznie oddział o najniższej średniej wieku w całej organizacji i być może także największy, bo jego liczba członków przekroczyła 260.

W formie prezentacji przedstawiono najważniejsze wydarzenia 2018 roku, czyli Festiwal Filmów Kaszubskich, nadanie imienia pisarza kaszubskiego Augustyna Chrabkowskiego rondu w Rębiechowie, Międzykongresowy Zjazd Młodych z oddaniem hołdu Kalolowi Krefftowi w Żukowie, Festiwal Pieśni im. Jana Trepczyka w Miszewie, Konkurs Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych "Od se cos dac" w Baninie, wycieczka do Warszawy i pielgrzymka do Fatimy, realizację filmu dokumentalnego "Nieustraszeni żołnierze z Kaszub", prowadzenie szkół haftu w Baninie i Miszewie i szereg innych działań. Dopełnieniem było wydanie płyty kompaktowej zespołu „Spiéwné kwiôtczi” o tytule „Mój tusk".

-Są to nowe utwory pisane specjalnie dla dzieci z myślą o wykorzystaniu ich w edukacji szkolnej. Powstały w ciągu ostatnich kilku lat. Jest to trzecia płyta tego zespołu po „Òd se cos dac” i „Cél daleczi”. Tytuł zaczerpnięty jest z pierwszej piosenki mówiącej o zabawie dzieci z pieskiem – wyjaśniał prowadzący Eugeniusz Pryczkowski, autor tekstów, do których muzykę skomponowali Tadeusz Korthals, Jerzy Stachurski i Wacław Kirkowski.

Częścią promocji płyty był występ już kolejnej generacji „Spiéwnëch kwiôtków” z pierwszymi utworami przygotowywanymi na kolejną płytę. Równie piękne wrażenie zrobił występ dziecięcego zespołu "Mùlczi" prowadzony przez Elżbietę Pryczkowską –prezesa oddziału. Grupa ma już swoją renomę, tryska młodością i jednocześnie dorobkiem. "Mùlczi" w minionym roku wystąpiły prawie dwadzieścia razy. Zdobywają wyróżnienia na prestiżowych konkursach. Nie sposób byłoby prowadzić te wszystkie działania, gdyby nie zaangażowanie wielu członków, ale także wsparcie finansowe.

-Bardzo mi się podoba otwartość oddziału na nowych mieszkańców. Model tu przyjęty jest wprost idealny, o czym świadczy fakt, że sporo nowych ludzi chętnie włącza się w tę działalność. Wszystko to wspaniale integruje społeczność, pomaga zakorzeniać się nowym mieszkańcom ośmiotysięcznego już Banina. Za to wszystko bardzo dziękuję oddziałowi - podkreślał burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski.

Najlepszym świadectwem tej otwartości był głos radnego Pawła Korenia, z urodzenia gdańszczanina, z wyboru Kaszuby z Banina, który podziękował za możliwość wspólnego działania i wrastania w tą piękną kulturę i dziedzictwo regionu.

Burmistrz wspólnie z przewodniczącym Rady Miejskiej Witoldem Szmidtke rozdali nowe legitymacje. Otrzymali ją:  Jolanta Bach z Chwaszczyna, Justyna Jaromek z Banina, Karolina Kordas-Stępska z Banina, Michał Miotk z Glincza i Marta Bobkowska z Otalżyna. Wszyscy z nich są młodymi ludźmi. Niektórzy stanowią już część klubu „Cassubia”, któremu od niedawna przewodzi Gracjan Fopke. Wraz z innymi przygotowali „Gwiżdże” wprowadzając sporo wesołości i miłego zamętu.
Źródło: Nadesłane
2019-01-07 14:00 525

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.