Środa, 22 Stycznia 2020 - Anastazego, Wincentego

Czeczewo: wielki maraton czytelniczy zakończony

Od września 2015 r. do maja 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół w Czeczewie brali udział w Wielkim Maratonie Czytelniczym.

Konkurs jest organizowany przez Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku wraz z trzema gdańskimi szkołami: Szkołą Podstawową nr 27, Szkołą Podstawową nr 82 (wcześniej nr 45) oraz I Zespołem Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Maraton odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gdańska i Pomorskiego Kuratora Oświaty. Tegorocznym celem konkursu było przede wszystkim rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów, a także promocja czytelnictwa i działań biblioteki szkolnej.

Comiesięczne zmagania konkursowe polegały na dokładnym przeczytaniu wskazanej książki (zgodnie z regulaminem spoza listy obowiązkowych lektur szkolnych) i rozwiązaniu testu konkursowego, składającego się z 10 zadań zamkniętych i 10 zadań otwartych. Uczestnicy Maratonu poznawali dzieła polskiej i światowej klasyki literackiej, a także współczesne bestsellery. Łącznie każdy maratończyk przeczytał 8 książek. Maksymalnie z wszystkich testów mógł uzyskać 160 punktów.
 
Organizatorzy Maratonu przygotowali dla uczniów, z najwyższą liczbą punktów spotkania z autorami książek, które czytali. Gimnazjaliści spotkali się w maju z Barbarą Kosmowską autorką „Pozłacanej rybki”. W czerwcu odbędzie się spotkanie dla uczniów klas II-III szkoły podstawowej z Joanną Papuzińską.

Mam ogromną nadzieję, że cel maratonu został osiągnięty i maratończycy pokochali czytanie. Chciałabym, aby uczniowie traktowali czytanie książek jako formą spędzania wolnego czasu. Konkursowe lektury zostały tak dobrane przez organizatorów aby ich treści wzbudzały w uczniach wrażliwości estetyczną, etyczną i emocjonalną. Udział w maratonie wspomógł z pewnością rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem - mówi Lucyna Reiter-Szczygieł, nauczycielka biblioteki, szkolny koordynator oraz opiekun maratończyków. 

Na przełomie maja i czerwca ogłoszone zostaną przez organizatorów nazwiska wojewódzkich finalistów i laureatów Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w Dworze Artusa.

Wyniki maratonu:

Kategoria II- III:
I miejsce: Arent Paweł, kl. III 130 punktów
II miejsce: Linert Natalia, kl. III 115 punktów
III miejsce: Mroczek Małgorzata, kl. III 106 punktów

Kategoria IV-VI
I miejsce: Mateusz Szyłejko, kl. IV b – 121 punktów
II miejsce: Wiktor Łasak, kl. IVb – 119 punktów
III miejsce: Konga Kreft, kl. IVb – 113 punktów

Kategoria gimnazjum:
I miejsce: Pupacz Ewelina, kl. I – 146 punktów
II miejsce: Kreft Emilia, kl. I – 110 punktów
Lucyna Reiter-Szczygieł
Źródło: Gmina Przodkowo
2016-05-20 14:30 1276

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.