Niedziela, 05 Lipca 2020 - Marii, Antoniego

Czy Kartuzy są gotowe na turystów?

Dużymi krokami zbliża się sezon letni – sprawdziliśmy, co dla turystów i mieszkańców przygotowały Kartuzy i sąsiednie gminy. Porównaliśmy też, jak na tle Wejherowa i Kościerzyny prezentuje się oferta kulturalna i sportowa Kartuz oraz spytaliśmy ekspertów, czy miasto w pełni wykorzystuje swój potencjał turystyczny.

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

Kartuzy

Poza oficjalnymi obchodami święta 3 Maja miasto nie przygotowało szczególnych atrakcji dla mieszkańców i gości na długi weekend majowy. Dopiero 7 maja w Parku Solidarności odbędzie się tradycyjna Majówka i towarzyszące jej zawody Strongman. Tydzień później Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, w ramach Nocy Muzeów (14 maja), przygotuje m.in. widowisko laserowo-multimedialne pokazujące historię ziemi kartuskiej. Majowe imprezy zakończy festyn z okazji Dnia Dziecka w Parku Solidarności (29 maja).

Czerwiec to oczywiście Truskawkobranie (25-26 czerwca) – najbardziej rozpoznawalna impreza w regionie organizowana nieprzerwanie od 40 lat. Nie zabraknie również Dni Kultury Kaszubskiej (22-24 lipca), które na stałe wpisały się już w kalendarz letnich wydarzeń. To, co może szczególnie zainteresować mieszkańców Kartuz to kino letnie, które zorganizuje Kartuskie Centrum Kultury.

Nie zabraknie również wydarzeń muzycznych, w tym między innymi Blues w Leśniczówce (1-2 lipca), XXXIV Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej (3 lipca oraz 7 sierpnia) oraz Kaszëbe Music Festiwal (20 sierpnia). Ta ostatnia impreza wraca po do Kartuz po kilku latach przerwy. - W tym roku udało się nam pozyskać dodatkowe środki na organizację Festiwalu. Wraz ze Stowarzyszeniem Perspektywa przygotowaliśmy poza koncertami, również prezentacje filmów o tematyce kaszubskiej oraz czytanie bajek w naszym Centrum Informacji Turystycznej – mówi Aleksandra Maciborska-Pytka, Dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury w Kartuzach.

Mocnym punktem tegorocznego kalendarza letniego będą imprezy sportowe na Złotej Górze, gdzie już 23-24 kwietnia odbędzie się rozpoczęcie sezonu żeglarskiego – Regaty o Puchar Otwarcia Sezonu Żeglarskiego. W kalendarzu imprez sportowych znalazły się również liczne regaty dla dzieci i dorosłych, biegi uliczne oraz triathlon. Po raz pierwszy na Złotej Górze zostanie zorganizowany Festiwal Integracyjny piosenki chrześcijańskiej (5 czerwca). - Pomysł organizacji Festiwalu pojawił się już dawno i cieszę się, że w tym roku w końcu udało się go zrealizować. Festiwal ma pokazać, że Złota Góra jest otwarta na wydarzenia o różnym charakterze i dla różnych odbiorców – mówi Hanna Kajeta, Koordynator Centrum Sportu i Promocji Regionu Złota Góra. Letni kalendarz zakończą Kartuskie Dożynki Gminne (28 sierpnia).

Kościerzyna

Kościerski kalendarz imprez otworzy II Turniej Oldboyów, który odbędzie się 1 maja na Stadionie Miejskim. Będzie to pierwsze, ale nie jedyne wydarzenie sportowe, jakie przygotowała Kościerzyna dla swoich mieszkańców i odwiedzających miasto gości. Przez cały czerwiec i początek lipca fani piłki nożnej będą mogli kibicować swoim drużynom w Strefie Kibica zorganizowanej w związku Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej (10 czerwca - 10 lipca). Lubiący aktywnie spędzać czas będą mogli wziąć też udział w m.in. Lipuskim Biegu Ulicznym (29 maja), turnieju streetballa (29 maja) oraz – po raz pierwszy w tym roku, w Mistrzostwach Pomorza w Wyścigu Drezyn Ręcznych (30 lipca).

Spragnionych wydarzeń kulturalnych Kościerzyna zaprasza na coroczną Majówkę,  w ramach której odbędą się liczne koncerty, parada, spektakl dla dzieci oraz piknik rodzinny. Nocne marki będą mogły wziąć udział w Nocy Muzeów (21 maja), w którą włączyły się muzea nie tylko w Kościerzynie, ale również we Wdzydzach czy Będominie. W ramach Dni Kościerzyny (9 lipca) wielbiciele muzyki będą mogli posłuchać koncertów m.in. Grzegorza Hyży oraz zespołu Lady Pank. Poza koncertami w ramach dni miasta odbędą się również Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej. Niedługo potem odbędzie się niezwykle barwny Międzynarodowy Festiwal Folkloru (25-31 lipca), w trakcie którego wystąpią zespołu m.in. z Ghany, Włoch, Litwy, Białorusi, Indonezji, Sri Lanki oraz oczywiście Polski. Muzyka na żywo grana na kościerskim rynku będzie zresztą towarzyszyła mieszkańcom i turystom przez wszystkie letnie weekendy. Smakosze z kolei będą mogli spróbować kaszubskich specjałów w trakcie Tygodnia Kuchni Kaszubskiej (15-21 sierpnia).

Wejherowo

W każdy czwartek lipca i sierpnia Wejherowo zaprasza do Amfiteatru Parku Miejskiego na bezpłatne seanse w ramach kina letniego. Również w Parku Miejskim w każdą niedzielę lipca i sierpnia będą odbywać się koncerty. Nie lada gratka czeka fanów rekonstrukcji historycznych, którzy od 24 do 26 czerwca będą mogli obejrzeć rekonstrukcję działań wojennych rozgrywających się w Wejherowie w okresie Potopu Szwedzkiego.

Jedną z najnowszych atrakcji Wejherowa jest Wejherowski Szlak Kaszubskich Nut – spacer szlakiem to połączenie zwiedzania najciekawszych punktów Wejherowa z nutami. Podążając za rozmieszczonymi w mieście czternastoma elementami tradycyjnej pieśni kaszubskiej o charakterze wyliczanki, mieszkańcy i turyści mogli zobaczyć m.in. Kościół Św. Anny, Stary Rynek, Park, Filharmonię Kaszubską czy Kalwarię Wejherowską.

Turyści będą mogli również wziąć udział w bezpłatnym zwiedzaniu miasta oraz odwiedzić zabytkowy ratusz, który na czas wakacji otwiera swoje drzwi dla wszystkich gości. Główną atrakcję lata będzie Festyn wakacyjny zakończony koncertem.

Przodkowo, Chmielno, Stężyca

Gmina Chmielno planuje kontynuować swoje cykliczne wydarzenia – Festiwal Tradycji Kaszubskich – Mistrzostwa Polski w zażywaniu tabaki, Dożynki Gminne czy 45. Wojewódzki Konkurs Recytatorski Rodno Mowa. W kalendarzu pojawią się również nowe propozycje – Gmina Chmielno wraz z Oddziałem Morskim Straży Granicznej zorganizuje Dzień Dziecka. Sierpień upłynie sportowo – po raz drugi zostanie zorganizowany Trathlon Chmielno (dla dorosłych oraz dzieci) a także II Półmaraton Wrotkarki. Na najbardziej aktywnych czekają również zajęcia fitness oraz modnej zumby na świeżym powietrzu. Ostatni weekend maja w Chmielnie będzie gratką dla fanów motoryzacji, w którym odbędzie się Zlot Miłośników Opla Zafira wraz z paradą zabytkowych mercedesów.

Od kilku miesięcy Chmielno realizuje pomysł kreowania Chmielna jako wioski tematycznej. Na zbliżający się sezon letni przygotowano ofertę turystyczną Kaszubskiej Wsi Rybackiej, w ramach której odbędą się liczne warsztaty, kursy oraz gry.

Przodkowo zwane „Bramą do Stolicy Kaszub” mocna stawia na turystykę aktywną – na odwiedzających gminę klub golfowy, boisko do gry w tenisa oraz wypożyczalnia rowerów. Na zainteresowanych czekają Szlaki „Błękitny” (trasa pieszo-rowerowa o długości 26 km oraz szlak „Śladami gen. Daniela Chodowieckiego” (trasa pieszo-konno o długości 19 km). Również fani nordic walkingu znajdą coś dla siebie – czekają na nich liczne atrakcyjne trasy wycieczkowe. Letni kalendarz wydarzeń otwiera V Ćwierćmaraton Szwajcarii Kaszubskiej oraz III Bieg „Przodkowska Mila”. Tego samego dnia odbędzie się również Rodzinna Przygoda z Przodkowem, Turniej Sołectw o Przodkowskie Grand Prix oraz finał na „Najbardziej Usportowione Sołectwo 2015 roku”, w którego programie przewidziano m.in. gry i zabawy sportowe, wesołe miasteczko oraz wieczorne koncerty. Na początku września z kolei odbędą się coroczne Dożynki Powiatu Kartuskiego oraz Dożynki Gminne. Gwiazda wieczoru będą zespołu Jambo Africa, Kapela Pieczarki oraz Piękni i Młodzi.

W Stężycy weekend majowy otworzą regaty oraz II Żeglarski Puchar Kaszub. Jedną z największych letnich atrakcji w gminie będzie Przebojowa Majówka oraz dwudniowa impreza organizowana we współpracy z Telewizją Polsat.

SKORO JEST TAK DOBRZE, TO CZEMU JEST TAK ŹLE?

Wydaje się, że w ciągu najbliższych miesięcy w Kartuzach nie zabraknie letnich atrakcji, a jednak … W sondzie przeprowadzonej przez „Gazetę Kartuską” na pytanie, czym miasto może przyciągnąć turystów, mieszkańcy mieli poważny problem z udzieleniem odpowiedzi. Trochę bez przekonania wymieniali Kolegiatę Kartuską, Muzeum Kaszubskie, rzadziej promenadę czy Rynek. Poza Truskawkobraniem nie byli w stanie wymienić żadnego większego, lokalnego wydarzenia. Mieszkańcy zwrócili tez uwagę, że jeśli już coś dzieje się w mieście to głównie latem – poza sezonem nie ma co robić.

Nie tylko mieszkańcy Kartuz, ale również eksperci zajmujący się turystyką zwracają uwagę na liczne braki w ofercie turystycznej regionu, szczególnie te związane z bazą noclegową (patrz: ramki poniżej). Przypomnijmy - w powiecie kartuskim znajduje się nieco ponad 290 miejsc noclegowych, podczas gdy w sąsiednim powiecie kościerskim jest ich dwa razy więcej – prawie 600.

Do wyzwań, przed którymi stoi gmina, ale też cały powiat należy sezonowość oferty turystycznej i brak pomysłu na to, jak na dłużej zatrzymać turystę w regionie i jeszcze na tym zarobić. Na część tych problemów zwrócono uwagę w „Strategii Kartuz do 2020 roku” z kwietnia 2012 roku, w której mowa m.in. o „niedostatecznym w stosunku do potrzeb i potencjału, poziomie rozwoju infrastruktury turystycznej w tym okołoturystycznej (publicznej i prywatnej)” oraz „zbyt małej liczby kompleksowych działań na rzecz promocji gminy”.

Czy władze Kartuz podejmą konkretne kroki zmierzające do poprawy oferty turystycznej, tak aby w kolejnym sezonie letnim pojawiły się pierwsze efekty? Zobaczymy.

Prof. UG, dr hab. Mariusz Czepczyński:

- Coraz częściej, zamiast turystyki używa się pojęcia czasu wolnego, jako pojęcia szerszego i nie wykluczającego mieszkańców. Bardzo trudno jest rozgraniczać infrastrukturę na tą dla przyjezdnych (turystyka) i miejscowych (rekreacja). Planując, myśląc i gospodarując infrastrukturą czasu wolnego myślimy szerzej i daje to szansę jej lepszego wykorzystywania. Wśród najważniejszych problemów, z jakimi boryka się Powiat Kartuski jeżeli chodzi o kwestie dotyczące turystyki, należy wymienić:

- odwiedzający w nieznacznym stopniu korzystają z niezwykłych walorów przyrodniczych i kulturowych regionu. Jak się wydaje znacząca część odwiedzających powiat mieszka w swoich domkach, często praktycznie nie wychodząc poza własną działkę, generując wszystkie negatywne skutki podróży, a nie generując dochodów,

- poważnym niedostatkiem jest rozproszona, zatomizowana oferta turystyczna. Produkty turystyczne poszczególnych miejscowości, miejsc czy gmin są zazwyczaj mało konkurencyjne dla metropolitalnego czy polskiego rynku czasu wolnego. Niezbędna jest koordynacja działań, zarówno promocyjnych, jak i tworzenia nowoczesnych, atrakcyjnych produktów turystycznych, jakich choćby jak trasy rowerowe. Produkty te powinny być tworzone wyłącznie wspólnie dla całego powiatu, nie tylko przy udziale gmin i powiatu, ale także prywatnych właścicieli infrastruktury i organizacji społecznych.

Łukasz Magrian, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

- Wielu turystów z Polski jak i zagranicy mówiąc Kaszuby myśli właśnie o terenach powiatu kartuskiego. Silna i rozpoznawalna marka zwłaszcza na rynku krajowym to spory atut, który odpowiednio wykorzystany przekłada się na liczne zainteresowanie produktami i atrakcjami turystycznymi tego terenu. Odwiedzający dobrze znają mocne strony obszaru: walory przyrodnicze, które są doskonałą okazją do uprawiania turystyki aktywnej, niezwykłe dziedzictwo kulturowe pielęgnowane i prezentowane przez mieszkańców czy doskonała kuchnia bazująca na lokalnych produktach i tradycyjnych recepturach.

Lepsza dostępność komunikacyjna (PKM) z pewnością już w tym roku przełoży się na wzrost przyjazdów mieszkańców trójmiasta czy turystów tu wypoczywających, którzy będą chcieli skorzystać np. z krótkich pobytów weekendowych czy tematycznych wycieczek. W przyciągnięciu zarówno do Kartuz jak i okolicznych miejscowości gości z nieco innego segmentu pomogłyby inwestycje w wysokiej klasy hotele np. 3 gwiazdkowe, rozwój tego typu bazy noclegowej wydaje się być jednym z wyzwań jakie stoją przed lokalną branżą turystyczną.

Justyna Sudakowska
2016-04-23 10:00 1457

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.