Poniedziałek, 25 Marca 2019 - Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza

Działania 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej na terenie powiatu kartuskiego

Dziś w Kartuskim Centrum Kultury odbyło się  jedno z wielu spotkań z młodzieżą, które miało na celu przybliżenie im historii działań 5. Brygady Wileńskiej na terenie powiatu kartuskiego. Tym razem na spotkanie przybyli uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach.


Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 29 marca przez dr hab. prof. UG Piotra Niwińskiego. Wystawę można oglądać w Kartuskim Centrum Kultury do 12 kwietnia, natomiast w Chmielnie w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji od 16 do 27 kwietnia br. 


Jest to wystawa poświęcona 5. Brygadzie Wileńskiej, która powstała z resztek oddziału Burzyńskiego rozbitego przez partyzantkę sowiecką. Powstała ona na terenie Wileńszczyzny. Po wkroczeniu wojsk sowieckich przeniosła się na Białostocczyznę, a w 1946r na Pomorze.

Na Pomorzu działała ona głównie na terenie Borów Tucholskich, Kaszub i Kociewia.
Głównym zadaniem 5. Brygady Wileńskiej była ciągłość działania Armii Krajowych. Miała ona bezpośredni kontakt z Rządem Londyńskim poprzez dowództwo Okręgu Wileńskiego, w szczególności Płk. Olechnowicza (pseudonim ,,Pohorecki”).

Szwadron 5. Brygady Wileńskiej Zdzisława Badochy (pseudonim ,,Żelazny”) spędził trzy dni na terenie naszego powiatu. Wjechał on od strony powiatu kościerskiego do wsi Sulęczyno, następnie do miejscowości Podjazy, gdzie stoczył ciężką walkę z oddziałami Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.

Po tej zwycięskiej potyczce udali się do Sierakowic, następnie samochodem przemieścili się do Kartuz (był to samochód Bedford, który zarekwirowali w okolicach Starogardu Gdańskiego). We wsi Borcz zostawili uszkodzony samochód, a noc spędzili w miejscowości Szopy.

Następnego dnia udali się poprzez Sianowo i Kożyczkowo do zgrupowania całej 5. Brygady Wileńskiej.

Na terenie powiatu kartuskiego oprócz tego pobytu działał również 12. Okręg Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem mjr. Pietrasiewicza, tutaj dowódcą obwodu był mieszkaniec powiatu kartuskiego, który tu się urodził i tu zmarł, a był nim Pan Władysław Kostuch (pseudonim ,,Przyszłość”).
Był on aresztowany na rok, gdzie został poddany brutalnemu śledztwu.


Na ternie naszego powiatu po 1945r. w okolicach dworca kolejowego został aresztowany mjr. Pietrasiewicz ze swoją łączniczką Panią Haliną Konopką-Skowronek.

Tych organizacji było wiele, aczkolwiek były one małymi organizacjami. Parę takich, o których należy wspomnieć to m.in. ,,Borowy Las'' (Gmina Sierakowice), ,,Trupie Czaszki'' (Gmina Żukowo). Te organizacje niepodległościowe nie walczyły już z bronią w ręku, lecz głównym ich zadaniem była działalność informacyjna, plakatowa, ulotkowa, itp. 2018-04-11 10:30 527

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.