Piątek, 26 Lutego 2021 - Miroslawa, Aleksandra

Dzień Niepodległości w powiecie kartuskim

11 listopada w całym kraju uczczono 99. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tego dnia w gminach powiatu kartuskiego odbywały się mszę św. upamiętniające zasłużonych patriotów oraz inne uroczystości oddające hołd. 

Kartuzy
Obchody powiatowe odbyły się w Kartuzach. Tradycyjnie mszę św. w intencji Ojczyzny odprawiono w kartuskiej kolegiacie, gdzie swoje przemówienie wygłosiła starosta Janina Kwiecień. Następnie na czele z orkiestrą Ochotniczej Straży Pożarnej oraz marszałkiem Piłsudskim poczty sztandarowe i delegacje pomaszerowały pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, gdzie odmówiono okolicznościową modlitwę, a także złożono kwiaty. W Centrum Kultury odbył się happening patriotyczny.

Przodkowo
Uroczystości w Przodkowie rozpoczęła msza św w imieniu Ojczyzny w kościele pw św. Andrzeja w Przodkowie. W koncelebrowanej mszy uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy gminy. Tuż po jej zakończeniu wszyscy wspólnie obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów, wysłuchali specjalnie na ten dzień przygotowanych patriotycznych utworów w wykonaniu Chóru Gminno – Parafialnego „Polifonia” oraz Przodkowskiej Orkiestry Dętej. Następnie przemaszerowano pod pomnik, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Po części oficjalnej przy utworach Orkiestry Dętej uczestnicy skorzystać mogli z niespodzianki przygotowanej przez tutejszy samorząd. Na wszystkich uczestników czekała ciepła grochówka i grill.

Żukowo
Obchody Święta Niepodległości zainaugurowała msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. WNMP w Żukowie. Rozpoczęło ją uroczyste wejście sztandarów przedstawicieli lokalnych grup oraz delegacji szkół. Mszę świętą uświetnił swoim śpiewem chór mieszany „Harmonia”. Po zakończeniu uroczystości kościelnych, nastąpił przemarsz do kościoła św. Jana Chrzciciela pod pomnik Matki Boskiej Królowej Polski. Po modlitwie i słowie byłego proboszcza parafii pw. WNMP, ks. Stanisława Gackowskiego, przemówienie wygłosił Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski.

- Wypada tu przytoczyć słowa naszego Papieża św. Jana Pawła II: „Dzisiaj, kiedy zmagamy się o przyszły kształt naszego życia społecznego…pamiętajcie, że ten kształt zależy od tego, jaki będzie człowiek, a więc czy to będzie człowiek dobry, szlachetny, przyjazny, czy zły, zmaterializowany i egoista. Nowy człowiek w Polsce wygrywa pokojową bitwę o godność państwa i narodu.” Sądzę, że słowa te również dziś mają wielkie znaczenie i są wciąż aktualne. - podkreślił burmistrz.

Po słowach włodarza Gminy, delegacje władz samorządowych, kluby radnych, przedstawiciele stowarzyszeń i grup lokalnych oraz delegacje szkół, zostały zaproszone do złożenia kwiatów pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Polski. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra Dęta "Żukowo".

Po zakończeniu części oficjalnej patriotycznych obchodów, na każdego czekał słodki poczęstunek – rogal świętomarciński. W organizację obchodów czynnie włączyli się uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie. Wręczali oni obecnym biało-czerwone flagi. Wartę pod pomnikiem trzymali uczniowie klas mundurowych oraz harcerze z 2 DHSR im. dh L. Zadurskiego.

Oficjalne uroczystości odbyły się przed południem, a wieczorem w kościele pw. WNMP w Żukowie mieszkańcy gminy mogli posłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu ARTIS z Trójmiasta. Artyści poprowadzili słuchaczy przez największe dzieła muzyki mieszczące się w tej tematyce. Nie zabrakło wybitnych utworów naszego polskiego kompozytora Kilara. Piękny głos wokalistki idealnie komponował się z towarzyszącymi instrumentami. Całość spajała wdzięczność za naszą wolność.


2017-11-11 15:00 895

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.