Wtorek, 26 Stycznia 2021 - Tymoteusza, Michała, Tytusa

Dzień wagarowicza - jak zatrzymać ucznia w szkole?

21 marca to ulubione święto młodzieży i wszystkich dzieci. Współcześnie jednak coraz częściej obchodzi się je... w szkole. Co za tym stoi?

Jak to wyglądało kiedyś?
- Dobrze pamiętam to nasze małe, szkolne święto. Za moich czasów wiązało się ono tylko i wyłącznie z wagarami. Już kilka dni przed 21 marca nauczyciele ostrzegali nas przed konsekwencjami, które będą nas czekać, jeśli opuścimy zajęcia. W każdej klasie były zazwyczaj dwie, może trzy osoby, które za wszelką cenę chciały namówić resztę kolegów do wyjścia. No i tak też było. Większość szła "za stadem". W szkole zostawali nieliczni. Nauczyciele patrzyli na nich pobłażliwie i byli zmuszeni do organizowania tzw. zajęć łączonych. Nigdy nie dzieliliśmy się na grupki. Jak całą klasą, to całą. Zazwyczaj robiliśmy ognisko. To były świetne czasy - wspomina Adam, mieszkaniec Kartuz.

Dzień wagarowicza odchodzi do lamusa?
Współcześnie, 21 marca traktowany jest bez entuzjazmu. Tego dnia jedni zostają w domach i śpią lub grają w gry. Ci bardziej pechowi idą po prostu do szkoły - bo na dworze za zimno, a w domu ryzyko przyłapania przez rodziców. Wyjście na wagary całą grupą jest równie rzadko spotykane, co stu-procentowa frekwencja w klasie. Młodzież, która resztkami sił stara się kontynuować tradycję wagarowania, zazwyczaj wybiera się do kina. Zdarzają się również śmiałkowie, którym pogoda niestraszna i chowają się gdzieś w parku z "napojem rozgrzewającym". Niestety zazwyczaj kończy się to mandatem. 

Atrakcyjne, niestandardowe podejście do zajęć sposobem na zatrzymanie ucznia w szkole.
Na dworze pada i zimno? Strach zostać w domu? Bez obaw, nauczyciele pędzą z odsieczą! Zgadza się. Możemy się z tego śmiać i drwić, ale nikt nie może zaprzeczyć. 21 marca w większości szkół znacząco różni się od pozostałych dni. Tu jakaś wycieczka do kina, tam jakieś zawody, a gdzie indziej po prostu tzw. "luźna lekcja". Dobrym rozwiązaniem okazało się być również zorganizowanie dni otwartych dla uczniów szkół gimnazjalnych. 
W gminie Kartuzy szczególną troską wykazali się nauczyciele najmłodszych - dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Koniec końców 21 marca to nie tylko święto wagarowiczów, ale również 1 dzień wiosny. 2017-03-21 13:00 1307

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.