Wtorek, 20 Kwietnia 2021 - Czeslawa, Agnieszki, Mariana

Facebook w języku kaszubskim?

Stowarzyszenie osób narodowości kaszubskiej „Kaszëbskô Jednota” chce dodać język kaszubski do najpopularniejszego portalu społecznościowego. Ślązakom udało się już przekonać Facebooka do wprowadzenia swojego języka mniejszości, czy uda się to też Kaszubom?

- Chcemy, wzorem Ślązaków, zebrać minimum 7 tysięcy wniosków o uruchomienie kaszubskiego Facebooka – pisze na swoim profilu Kaszëbskô Jednota.

W uzasadnieniu prośby stowarzyszenie podaje, że na świecie żyje 600 tys. Kaszubów. Większość z nich żyje w Polsce, ale zamieszkują też takie kraje jak Kanada, Niemcy, czy Wielką Brytanię. Zgodnie z polskim prawem, kaszubski jest językiem regionalnym. Uczy się go w szkołach i używa w administracji. Dodanie języka kaszubskiego do Facebooka będzie kolejnym krokiem w popularyzowaniu języka w życiu publicznym.
Na stronie internetowej Kaszëbskô Jednoty można już pobrać specjalne skrypty. Dodanie ich do przeglądarki umożliwi korzystanie z najpopularniejszych serwisów, czyli Google, Youtube i Facebooka w języku kaszubskim.

Foto: Kaszëbskô Jednota
2015-10-12 11:15 2437

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.