Poniedziałek, 12 Kwietnia 2021 - Juliusza, Luboslawa, Zenona

Haft żukowski dziedzictwem narodowym

Hafciarstwo Kaszubskie szkoły żukowskiej zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tym samym dołączyło do m.in. pochodu Lajkonika i gry na kozie.

Dzięki staraniom Mariana Jelińskiego z Fundacji Skansenu Pszczelarskiego oraz żukowskim hafciarkom: Wandzie Dzierzgowskiej, Bernadecie Reglińskiej i Marii Płotce, haft kaszubski szkoły żukowskiej zgłoszony został do wpisu na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego z terenu Polski. Lista ma charakter informacyjny i zawiera opis zamieszczonych na niej zjawisk, ich rys historyczny, informacje o miejscu występowania, znaczeniu dla praktykujących je społeczności, a także materiały fotograficzne.

Do tej pory na liście znalazło się rusznikarstwo artystyczne i historyczne, szopkarstwo krakowskie, pochód Lajkonika, flisackie tradycje w Ulanowie, procesja Bożego Ciała w Łowiczu, język esperanto oraz umiejętność wytwarzania instrumentu i gry na kozie.

Źródło: OKiS Żukowo
2015-11-20 10:00 1219

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.