Środa, 19 Czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego

Haft żukowski na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

14 października depozytariusze odebrali decyzję ministra kultury i dziedzictwa narodowego o wpisaniu haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Uroczysta Gala odbyła się w krakowskich Sukiennicach i zamykała Forum 16+1 nt. niematerialnego dziedzictwa kulturowego z udziałem ekspertów z Chin i państw Europy Wschodniej.
Wcześniej uczestnicy Forum mieli okazję zobaczyć pokaz tradycyjnych umiejętności oraz prace hafciarek w Międzynarodowym Centrum Kultury. Duże zainteresowanie wzbudzały kaszubskie stroje oraz to, że haft zdobi nie tylko obrusy i serwety, ale także krawaty, bluzki, sukienki i wiele innych przedmiotów użytkowych.

Decyzję z rąk minister Magdaleny Gawin odebrały Maria Płotka, Bernadeta Reglińska i Martyna Płotka.
Hafciarkom towarzyszył przewodniczący rady miejskiej, Witold Szmidtke oraz prezes Fundacji Skansenu Pszczelarskiego, Piotr Jeliński.
To właśnie dzięki staraniom Fundacji z inicjatywy Mariana Jelińskiego, haft został wpisany na listę 12 października 2015 roku.

Obecnie na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajduje się 17 pozycji. Wśród nich takie jak polskie tańce narodowe, sokolnictwo, bartnictwo, czy język esperanto.
Fundacja czyni starania, by haft kaszubski szkoły żukowskiej został wpisany na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości, prowadzoną przez UNESCO.
2016-10-19 08:30 1223

Komentarze

~Marian

Wkrótce Maria Płotka i Martyna Płotka pojadą do Paryża - UNESCO.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.