Poniedziałek, 12 Kwietnia 2021 - Juliusza, Luboslawa, Zenona

Już jutro ulicami powiatu kartuskiego przejdą eucharystyczne procesje

Boże Ciało to czas dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzone jest w czwartek, po Uroczystości Trójcy Świętej. Należy do świąt ruchomych i wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. Stanowi święto nakazane, w którym nie tylko mamy dzień wolny od pracy, ale też zdecydowanie trudniej będzie nam zrobić zakupy. 

Uroczystość Najświętszego ciała i krwi Chrystusa została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym uroczystość nie została ustanowiona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach (1317) i wprowadził do kalendarza liturgicznego Święto Najświętszego Ciała Chrystusa (stąd potoczna nazwa Boże Ciało).

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 r. na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

Polskie obchody tej uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. 

Musimy mieć na uwadze, że jutro wszystkie markety będą zamknięte. Są jednak przypadki sklepików osiedlowych, które w ten dzień pozostają otwarte. Czynne będą też na pewno apteki, stacje paliw i restauracje.
Źródło: Foto: Parafia Św. Kazimierza
2017-06-14 11:20 1374

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.