Środa, 19 Czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego

Kaliska. Upamiętniono rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, oddano hołd zamordowanym

Dziś odbyły się uroczystości upamiętniające wybuch II Wojny Światowej oraz Dnia Weterana Walk o Niepodległość. Po uroczystej mszy św. koncelebrowanej w intencji ofiar II Wojny Światowej władze samorządu, uczniowie, harcerze oraz delegacje udały się do Kalisk pod pomnik, by tam oddać hołd wszystkim zamordowanym.

 

 

Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński na wstępie podziękował wszystkim za przybycie oraz za odprawioną mszę.

-Obchodzimy 79. rocznicę napadu wojsk niemieckich na Polskę. To II Wojna Światowa przyniosła największe straty w ludzkości, to ponad 60 mln ludzi, którzy zginęli w jej czasie. Również 6 mln Polaków, naszych rodaków, którzy ginęli, by walczyć o wolną Polskę- to oni oddali najwyższą ofiarę... to oni stanęli , aby walczyć z wrogiem- zaznacza burmistrz. Dzisiejsza data pokazuje, że nie tylko okupant hitlerowski, ale również najeźdźca ze wschodu napadł na Polskę. Zostaliśmy sami... walczyliśmy. Dlatego też to, co jest ogromną tragedią tej wojny to to, że ginęli nie tylko żołnierze, ale również ginęli Ci, którzy mieli miłości do swojej ojczyzny w sercu, którzy nie nosili broni, ale byli dobrymi Polakami i pracowali dla dobra Rzeczpospolitej. To oni w kaliskim lesie, jak i w wielu innych mogiłach jakich nie znamy, jakich nie odnaleziono- oddali swoje życie. Dlatego, że byli dobrymi Polakami, Kaszubami, dlatego, że mieli miłość do ojczyzny. Naszym obowiązkiem jest, aby tu przychodzić i pamiętać o tych, którzy ponieśli tą ofiarę, abyśmy mogli zaświadczyć i powiedzieć, że pamiętamy, że ich ofiara nie poszła na marne, że dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce. Oby nigdy taka tragedia nie dosięgnęła ani Polski, ani Europy, ani świata- mówił Mieczysław Gołuński. 

Burmistrz podkreślił także, że jest to szczególny rok ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ks. Ryszard Różycki odmówił modlitwę za ojczyznę i za wszystkich, którzy oddali za nią życie, pokropił także wodą święconą pomnik, który upamiętnia dokładnie 329 Polaków zamordowanych przez hitlerowców w latach 1939 – 1945.

Następnie Ireneusz Moskal- dyrektor SP w Dzierżążnie w towarzystwie harcerzy przeprowadził apel pamięci.

Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, po czym uczniowie z SP w Dzierżążnie przedstawili przygotowany specjalnie na tę okazję artystyczno- patriotyczny program                          
                             

                             

  
                         
-W jubileuszowym roku odzyskania przez Polskę niepodległości nasze spotkanie tu w lesie kaliskim ma szczególne znaczenie. Chcemy wspomnieć tych, którzy ponownie po 21 latach od uzyskania upragnionej wolności musieli zmierzyć się z okupantem, oddali życie za ojczyznę.

Był taki wrzesień, kiedy zamiast szkolnego dzwonka tysiące młodych ludzi, nauczycieli usłyszały głosy bombardowań, huk dział... Był taki wrzesień 1939 roku, kiedy to Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się tym samym II wojna światowa- najstraszliwszy kataklizm w dziejach XX wieku. Do obrony Ojczyzny stanęli wszyscy: żołnierze, harcerze i ludność cywilna. Na terenie naszego kraju rozsiane są liczne cmentarze, na których spoczywają bohaterowie tamtego września. I dziś właśnie stajemy na jednym z nich- mówili uczniowie.


2018-09-17 15:30 406

Komentarze

~Rosłoń

Fajnie ze macie tyle zdjec! brawo

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.