Poniedziałek, 12 Kwietnia 2021 - Juliusza, Luboslawa, Zenona

Kartuski Dyskusyjny Klub Książki z wizytą we Wrocławiu

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej w Kartuzach wzięli udział w ogólnopolskim wydarzeniu „Literacki Woodstock” we Wrocławiu.

Zlot DKK został zorganizowany przez Instytut Książki w celu uczczenia 10-lecia istnienia programu Dyskusyjne Kluby Książki oraz uświetnienia wydarzeń związanych z kadencją Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO. W zlocie wzięło udział ponad 900 członków najdłużej działających DKK z całej Polski. Wszystkie wydarzenia odbywały się na terenie Wyższej Szkoły Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Uczestnikom zlotu zapewniono bogaty program literacki, wykłady i rozmowy o książkach. Odbyły się spotkania z ciekawymi pisarzami z Polski i z zagranicy. Zlot zaszczycili swoją obecnością wybitni hiszpańscy pisarze Rosa Montero oraz Ildefonso Falcones. Organizatorzy zaprosili także znakomitych gości z Polski m.in. Olgę Tokarczuk, Jacka Dehnela, Małgorzatę Gutowską-Adamczyk, Jacka Hugo-Badera, Marka Krajewskiego, Marcina Wrońskiego, Barbarę Kosmowską i Łukasza Orbitowskiego. Oprócz spotkań z pisarzami odbyły się też spotkania tematyczne „O literaturze i wokół literatury…” m. innymi : Literatura Europy Zachodniej, Literatura skandynawska, Literatura Afryki i Azji, Literatura Europy Środkowej i Wschodniej, Literatura anglosaska. Ważnym punktem imprezy było wręczenie nagród dla najbardziej poczytnych autorów klubowych, z literatury pięknej, literatury faktu i literatury dla dzieci. W kategorii literatury pięknej nagrodę otrzymał Jacek Dehnel oraz Wiesław Myśliwski, w kategorii literatura faktu - Jacek Hugo-Bader, w kategorii literatura dla dzieci i młodzieży- Barbara Kosmowska. Uroczystą galę zakończył koncert najbardziej literackiego zespołu muzycznego w Polsce „Pablopavo i Ludziki”.

Punktem kulminacyjnym Literackiego Woodstocku Wrocław 2016 było odśpiewanie przez uczestników DKK na wrocławskim rynku światowego Hymnu Książki UNESCO autorstwa Tadeusza Różewicza pt. „Włosek poety”, który został wykonany po raz pierwszy publicznie i będzie śpiewany we wszystkich przyszłych Stolicach Książki. Na zakończenie odbyło się spotkanie z Danutą Wałęsą. Pierwsza Dama opowiadała o swojej książce „Marzenia i Tajemnice”.
Źródło: Nadesłane: Wiesława Paczoska MiPBP w Kartuzach
2016-08-03 11:30 1294

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.