Piątek, 23 Lutego 2018 - Romany, Damiana, Polikarpa

Kartuskie jeziora będą czystsze - umowa podpisana!

W weekend podpisano umowę na dofinansowanie procesu rekultywacji kartuskich jezior. Przyznano kwotę prawie 8 mln zł!

Program rekultywacji kartuskich jezior przewiduje szereg działań podzielonych na cztery etapy. Pierwszym z nich, na który właśnie otrzymalno dofinansowanie, jest eliminacja punktowych obszarowych źródeł zanieczyszczeń kartuskich akwenów. Kolejne przewidziane w programie to eliminacja osadów dennych, strącenie fosforu z toni wodnej i biomanipulacja jezior.

Warunkiem przeprowadzenia skutecznej i całkowitej rekultywacji kartuskich jezior, co – miejmy taką nadzieję – nastąpi w przeciągu najbliższych lat, jest wyeliminowanie bądź w znacznej mierze ograniczenie dopływu zanieczyszczeń zewnętrznych, które w dalszym ciągu wraz z wodą deszczową w czasie intensywnych opadów wpływają do zbiorników w mieście. Dzieje się tak, ponieważ kanalizacja deszczowa w wielu punktach Kartuz jest już przestarzała i zużyta, gdzieniegdzie zaś w ogóle jej nie ma lub jest połączona z kanalizacją sanitarną. Wkrótce – dzięki uzyskanemu dofinansowaniu – to się zmieni, co jest warunkiem wdrożenia w najbliższej przyszłości kolejnych etapów rekultywacji jezior w celu stworzenia w Kartuzach turystyki wodnej i umożliwienia mieszkańcom oraz turystom rekreacyjnego wykorzystania kartuskich jezior.

Projekt, na który Gmina Kartuzy zdobyła dofinansowanie, obejmuje szereg kompleksowych działań podzielonych na trzy zadania. Pierwszym jest budowa i przebudowa sieci kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej wraz z budową trzech zbiorników retencyjnych, drugim modernizacja głównej przepompowni na nadmiar wód opadowych, trzecim zaś zagospodarowanie Strugi Klasztornej wraz z utworzeniem terenów zieleni i mokradeł mających na celu samooczyszczenie wód przepływających Strugą.

Wdrożenie przez Gminę Kartuzy działań w ramach I etapu rekultywacji kartuskich jezior spowoduje redukcję ilości i rodzajów zanieczyszczeń trafiających do odbiorników, zwiększenie retencji naturalnej i sztucznej wód opadowych i roztopowych, usprawnienie systemów odprowadzania wód opadowych, jak również ujęcie wód opadowych w kanalizację deszczową, co odciąży kanalizację ogólnospławną.

Szacunkowa wartość inwestycji wynosi ponad 13 mln 300 tys. zł.

Źródło: Kartuzy.pl
2017-08-21 08:00 239

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.