Wtorek, 02 Marca 2021 - Heleny, Halszki, Pawla

Kartuzy i Żukowo wysoko w rankingu samorządowym

Czasopismo „Wspólnota” opracowało pierwszy w Polsce ranking samorządów najbardziej aktywnych społecznie. Kartuzy i Żukowo, na ponad 600 ocenionych gmin, uplasowały się w pierwszej 50. 

Wśród gmin miejsko-wiejskich powiatu kartuskiego najbardziej aktywnymi gminami okazało się Żukowo i Kartuzy, które uzyskały po 42 punkty na 100 możliwych, zajmując tym samym 47 miejsce na 608 gmin ocenianych w ogólnopolskim rankingu. Najwięcej puntów otrzymały za silny sektor pozarządowy, za który Żukowo dostało 12, a Kartuzy 14 punktów na 35 możliwych. Również i duża frekwencja podczas wyborów samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich przyczyniły się do ich wyniku. Żukowski samorząd otrzymał w niej 26, a Kartuzy 24 punkty.

Autorzy rankingu oceniali cztery wymiary aktywności społecznej: frekwencję w wyborach (miejsce w rankingu wyznaczała średnia frekwencja we wszystkich trzech wyborach), ilość organizacji pozarządowych, wsparcie udzielane przez samorządy organizacjom społecznym. Oceniając samorządy wzięli także pod uwagę aktywność społeczeństwa przejawiającą się w akcjach takich, jak zbiórki publiczne.

Cały raport czasopisma "Wspólnota" jest dostępny TUTAJ

Więcej o aktywności społecznej będziecie mogli przeczytać już wkrótce. W kontekście pomysłu na wprowadzenie w Żukowie budżetu obywatelskiego, będziemy rozmawiać m.in. z Zastępcą Burmistrza Kartuz Tomaszem Belgrau. Spytamy, dlaczego w Kartuzach nie działają rady osiedlowe a mieszkańcy nie wychodzą z inicjatywą wprowadzenia np. budżetu obywatelskiego wzorem Żukowa. 

Źródło: zukowo.pl, FOTO: https://pixabay.com/pl/wykres-rosn%C4%85co-wykresy-s%C5%82upkowe-1173935/
2016-08-09 10:00 1168

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.