Niedziela, 05 Lipca 2020 - Marii, Antoniego

Kartuzy: jest cząstkowy raport dot. rewitalizacji Kartuz

90 osób  wzięło udział w spacerach w ramach konsultacji społecznych dotyczących rewitalizacji Kartuz. Nie jest niespodzianką, że to Rynek został wskazany jako najważniejsze miejsce w mieście, choć wymagające wielu zmian.

W trakcie majowych spacerów uczestnicy poruszali się dwiema trasami:

I trasa obejmowała: Rynek, Park Kotowskiego, ul. Dworcową/Kolejową, ul. Kolejową, Stadion, Mleczarnię, Szkołę Podstawową Nr 1, ul. Majkowskiego
park przy ul. Majkowskiego, szpital, ul. PCK, ul. Klasztorną, Kolegiatę. 

II trasa przebiegała przez: Rynek, Park Kotowskiego, ul. Dworcową/Kolejową, ul. Kolejową (w kierunku ul. Gdańskiej), Dwór Kaszubski, kamienice przy ul. Gdańskiej, kamienice przy ul. Jeziornej, parking przy jez. Karczemnym, Park Solidarności. 

Uczestnicy konsultacji jednoznacznie wskazali Rynek, obok Kolegiaty, jako najważniejsze miejsce w mieście. Jednocześnie tylko 6% powiedziało, że Rynek to ładne miejsce, a połowa stwierdziła, że je lubi. Do największych minusów centrum miasta zaliczono: brak ludzi i zamieranie życia po godzinie 17:00, brak ławek, zieleni i generalnie jakiś elementów estetycznych oraz nieuporządkowane reklamy. Co ciekawe, część mieszkańców zwróciła uwagę na obecność parkingów (traktując je jako minus), część stwierdziła, że miejsc parkingowych ... jest za mało. Kartuzianie na Rynku najchętniej widzieliby fontannę, więcej miejsc do siedzenia, zieleń, karuzelę czy nietypowy, interaktywny pomnik. W dużej mierze te oczekiwania pokrywają się ze wstępnymi planami na zagospodarowanie Rynku przygotowanymi przez Urząd Miejski w Kartuzach. 

Poza Rynkiem mieszkańcy udali się również na Dworzec PKP (który podobał się raptem 1% uczestników, ale duże nadzieje wiązane są z budową nowego budynku dworcowego). Na liście tego, co powinno znaleźć się na terenie dworca wymieniona m.in. mediatekę, oczywiście kasy, poczekalnię, kawiarnię, a nawet ... MacDonalda. 

Dalej trasy spacerowe prowadziły przez Park Kotowskiego ("rodzaj miejskiej dżungli", ale z potencjałem na ciekawe miejsce dla mieszkańców), Dwór Kaszubski (w którym powinno znaleźć się coś w rodzaju domu sąsiedzkiego), parking przy Jeziorze Karczemnym (miejsce niekoniecznie ładne, ale potrzebne), Park Solidarności (jedyne miejsce, w którym mieszkańcy nie wskazali żadnych minusów, ale podkreślili, że warto zwiększyć liczbę organizowanych tam wydarzeń), Stadion (który powinien być bardziej udostępniony mieszkańcom), teren przy Szkole Podstawowej nr 1 (pojawił się pomysł budowy przy szkole kortu tenisowego), Park ul. Majkowskiego (wysoko oceniany przez mieszkańców), Kolegiatę (o której wciąż brakuje informacji dla turystów), Kamienice przy ul. Jeziornej (wymagające remontu i uporządkowania). W trakcie spacerów mieszkańcy wypowiedzieli się również na temat kartuskich jezior, które ich zdaniem są bardzo zanieczyszczone i wymagają budowy dodatkowej infrastruktury (pomostów, deptaku, wypożyczalni sprzętu wodnego). 

To, co często pojawiało się w trakcie spacerów to głosy o braku dostatecznej informacji o organizowanych wydarzeniach - sportowych czy kulturalnych. Mieszkańcy, którzy uczestniczyli w konsultacjach, chcieliby aby powstała specjalna platforma internetowa z kalendarzem wydarzeń, ale też aplikacja mobilna. Podkreślali, że przydałoby się też więcej plakatów i tablic informacyjnych.

- Zadowoleni chyba jesteśmy wszyscy. Można było oczekiwać większej frekwencji, ale generalnie zamierzony cel został osiągnięty. Wnioski jakie płyną po spacerach, ale też warsztatach ponieważ powinno się to traktować całościowo - będą mieć swoje odzwierciedlenie w Programie Rewitalizacji Kartuz - mówi Tomasz Belgrau, Zastępca Burmistrza Kartuz, Przewodniczący Zespołu ds. rewitalizacji. 

W ramach konsultacji społecznych, poza spacerami, od kwietnia do czerwca odbywały się spotkania dla przedstawicieli samorządu i osobno dla mieszkańców (wcześniej na przełomie listopada i grudnia 2015 roku odbył się I etap konsultacji). Raport z tegorocznych warsztatów jest w trakcie przygotowywania. Oba dokumenty (podsumowujące spacery i spotkania) zostaną wykorzystane do przygotowania Gminnego Programu Rewitalizacji, który powstanie do końca października 2016 roku.  

Cały raport ze spacerów studyjnych jest dostępny TUTAJ

Źródło: http://poczta.kartuzy.pl/bip/2016/rap_spacery16.pdf
2016-07-11 09:00 1158

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.