Poniedziałek, 12 Kwietnia 2021 - Juliusza, Luboslawa, Zenona

Kartuzy: Mieszkańcy oddali hołd

Dzisiaj obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada – to dzień w którym nasz kraj uzyskał niepodległość po 123 latach niewoli. W związku z tym w całej Polsce organizowane są marsze, składane wiązanki kwiatów mające uczcić ten dzień.

W powiecie kartuskim odbyło się kilka uroczystości mających uczcić ten dzień. Centralnym miejscem świętowania 97 rocznicy odzyskania niepodległości były Kartuzy, gdzie włodarze miasta wraz z delegacjami poszczególnych instytucji składali kwiaty pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.

Uroczystość poprzedzona była mszą świętą w kartuskiej kolegiacie, której przewodniczył ksiądz prałat Piotr Krupiński w koncelebrze z ks. prałatem Tadeuszem Misiornym – wieloletnim kapelanem Wojska Polskiego, policji i straży pożarnej.

Drugą część obchodów uświetniły występy młodzieży, która przedstawiła mieszkańcom zarys historyczny sprzed 97 laty oraz odbył się koncert Polska Wielkich Polaków w kościele pw. Św. Kazimierza przy Rynku w wykonaniu uczniów i grona pedagogicznego Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Kartuzach.

Podobne uroczystości odbyły się również w Żukowie i Chwaszczynie, gdzie dokonano odsłonięcia odnowionego obelisku, postawionego ku pamięci mieszkańców Gromady Chwaszczyno poległych i pomordowanych w okresie II Wojny Światowej.

Dawid Marszałkowski
2015-11-11 13:00 1585

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.