Poniedziałek, 25 Marca 2019 - Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza

Kartuzy. Nowoczesne przystanki autobusowe w miejscu dawnej rampy kolejowej

W ubiegłym tygodniu Gmina Kartuzy nieodpłatnie przejęła teren dawnej rampy kolejowej oraz odpłatnego parkingu przy dworcu PKP. W tym miejscu powstaną nowe nowoczesne przystanki autobusowe. 


Parking przy dworcu PKP tymczasowo służy jako dworzec autobusowy. W planach przewiduje się jego stałe częściowe przejęcie oraz zlikwidowanie szpetnej rampy kolejowej dla wybudowania nowych, pięknie wyglądających wiat autobusowych.

 
                                  


                               

Dzięki przejęciu na własność terenu, na którym znajduje się parking przy dworcu, Gmina uwolni się od konieczności dokonywania comiesięcznych opłat za dzierżawę. Tylko w bieżącej kadencji za dzierżawę wybudowanego przez Gminę Kartuzy parkingu zapłacono ponad 50 tys. zł.

Koncepcja lokalizacji przystanków autobusowych była przedyskutowana przy okazji prac nad miejscowym planem zagospodarowania terenu przy dworcu. Kilka koncepcji przedstawił również klub radnych Porozumienie Samorządowe (jedna z koncepcji zakładała przeniesienie dworca autobusowego na ul. Węglową). Urząd Miejski zwrócił się do Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej z prośbą o wydanie opinii w sprawie różnych rozwiązań usytuowania dworca autobusowego. Koncepcja przygotowana przez Urząd Miejski zyskała pozytywną opinię Fundacji, której prezesem jest dr hab. inż. Kazimierz Jamroz.

Według obecnie obowiązujących standardów pieszy w przestrzeni miasta jest najważniejszy. Opinia, która wydała Fundacja Rozwoju Inżynierii Lądowej mówi o tym, że usytuowanie przystanków autobusowych w bezpośrednim sąsiedztwie budowanego dworca integracyjnego zapewnia m.in. większą czytelność informacji pasażerskiej oraz większą przestrzeń dla pieszych.

Dzięki zaprojektowaniu tych przystanków na terenie kolejowym możliwe było bezpłatne przejęcie nieruchomości przez Gminę od Polskich Kolei Państwowych.
Dodatkowo, Gmina Kartuzy prowadzi obecnie rozmowy w sprawie przejęcia od PKP budynku, który znajduje się przy ul. Kolejowej. Gmina zamierza wyremontować pustostan, pozyskując na ten cel dofinansowanie. W budynku znajdą swoje siedziby najważniejsze organizacje pozarządowe, będzie się tam również mieściła dodatkowa przestrzeń dla kartuskiej Biblioteki.


     
                                 


Źródło: UM Kartuzy
2018-04-05 09:00 869

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.