Sobota, 19 Września 2020 - Januarego, Konstancji, Teodora

Kartuzy. Ponad 300 młodych osób na spotkaniu ze sztuką

W ubiegły piątek na kartuskim Rynku ponad 300 uczniów wzięło udział w spotkaniu organizowanym w ramach II Kartuskiego Pleneru Artystycznego. Młodzi uczestnicy otrzymali odpowiedź na pytanie czym jest sztuka i dlaczego idea jest w życiu człowieka czymś bardzo ważnym.
Dr Czesław Podleśny i dr Ada Majdzińska to artyści z Gdańska, którzy poprowadzili spotkanie zapoznając uczestników ze sztuką.

Dr Ada Majdzińska to rzeźbiarka, która zajmuje się rysunkiem, działaniami artystycznymi, inicjatywami społecznymi. W twórczości interesuje się formą przestrzenną w klasycznym rozumieniu. Pracuje głównie w drewnie, lecz stosuje również metal, kamień, beton czy ceramikę. Wybrany materiał zawsze podporządkowuje treści prac. Operuje prostymi, syntetycznymi formami, nadając im znaczenie symbolu.

-Harmonia między treścią i formą w rzeźbie jest dla mnie najważniejsza. Pracuje nad uzyskaniem tej równowagi do momentu, aż forma stanie się symbolem pojęcia, którego dotyczy.Dr Czesław Podleśny jest współzałożycielem grupy artystycznej ,,...Kim jesteś”. Uczestnik wielu wystaw i sympozjów rzeźbiarskich. Posługuje się w swej sztuce różnorodnymi materiałami. Jego prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych. Od 2015 roku pomysłodawca i koordynator inicjatywy artystycznej WL4 Przestrzeń Sztuki w Gdańsku.

-Kiedy pojawiają się moje rzeźby w przestrzeni publicznej, milknie mój komentarz: widz i rzeźba mają sobie więcej do powiedzenia niż by to zrobiła moja narracja. Czeka ich wiele pytań, na które muszą znaleźć swoją odpowiedź, ale dzięki temu odkrywają pokłady emocji, których ja nie dostrzegłem, skupiając się nad formą i przekazem.

Jak informują kartuscy urzędnicy to już ostatnia wystawa w tym roku. 

Źródło: UM Kartuzy
2018-09-12 09:00 659

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.