Piątek, 21 Lutego 2020 - Eleonory, Fortunata, Roberta

Kartuzy: większość kartuzian wiąże swoją przyszłość z miastem

Niedawno pisaliśmy o raporcie, który powstał po spacerach studyjnych w ramach konsultacji społecznych dot. rewitalizacji Kartuz. Dziś prezentujemy najważniejsze wnioski z warsztatów, które odbywały się od kwietnia do czerwca 2016 roku.
 
W spotkaniach zorganizowanych przez Urząd Miejski w Kartuzach uczestniczyło 147 osób podzielonych na 2 grupy: przedstawiciele władz miejskich i jednostek samorządu terytorialnego oraz mieszkańcy, lokalni przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.
 
Uczestnicy konsultacji odpowiadali m.in. na takie pytania jak: czy chcesz mieszkać w Kartuzach za 20 lat, czy mieszkania w Kartuzach jest dobrą inwestycja społeczną, życiową, finansową, jeżeli będziesz mieszkać w Kartuzach przez następne 20 lat, to czego się obawiasz, ale też gdzie spotykają sąsiadów, kto integruje mieszkańców oraz czy podjęli jakieś inicjatywy na rzecz gminy. Głównym celem warsztatów było poznanie potrzeb mieszkańców, zdiagnozowanie najważniejszych problemów i wspólne wypracowanie rozwiązań.
 
Jak wynika z raportu większość uczestników konsultacji wiąże swoją przyszłość z Kartuzami. To, czego jednak najbardziej się obawiają to konsekwencje zmian demograficznych (starzenie się miasta, pogorszenie się jakości życia, emigracja młodych), ale też brak atrakcyjnych miejsc pracy, brak możliwości rozwoju, infrastruktury transportowej i degradacji jezior. Pozytywne emocje i skojarzenia kartuzianie wiąże z kolei z tematami związanymi z rodziną i aktywnością – sportową, społeczną i samorozwojem.
 
„Ocenę czy Kartuzy będą dla nich za 20 lat dobrym miastem uczestnicy warsztatów uzależniają od dostępności atrakcyjnej pracy, wybranych kierunków rozwoju miasta, dostępności transportu publicznego, opieki medycznej, oferty spędzania czasu wolnego. Za tym, że Kartuzy będą atrakcyjne dla mieszkańców przemawiają: rozwój atrakcyjnych usług (w tym przyjaznych dla seniorów) oraz sieci transportowej i komunikacji publicznej, miejsce dla aktywności obywatelskiej, rewitalizacja Centrum, oczyszczenie jezior, rozwój turystyki,atrakcyjne tereny zielone." - czytamy w dokumencie. 
 
Ciekawe wnioski płyną z tej części raportu, która jest poświęcona miejscom niebezpiecznym oraz przyczynom … nudy w mieście. Jako miejsca nie budzące zaufania, groźne uczestnicy warsztatów wskazali:
 
1) szpital (niski poziom usług),
2) ławkę Asesora,
3) park Kotowskiego,
4) park Majkowskiego,
5) jeziora - brak oświetlenia (Sambora, Mściwoja, Słoneczna), zanieczyszczone (alternatywa to J. Białe w Grzybnie, Chmielno),
6) ścieżki wokół jezior - błotniste, nieutwardzone, grożą urazami,
7) brak miejsc parkingowych dla rowerów,
8) teren odcięty przez kolej,
9) brak realizacji drugiego etapu prac przy promenadzie.
 
Jako przyczynę nudy w mieście wskazywano na:

1) brak atrakcyjnej oferty,
2) brak animacji,
3) przyzwyczajenie - zniechęceniem brakiem oferty na rynku,
4) brak nawyku chodzenia do parku albo na rynek (domy z ogrodami spełniają potrzebę kontaktu z naturą - brakuje magnesu, powodu, by wyjść z domu w przestrzeń publiczną),
5) brak oferty po godzinie 20:00,
6) brak informacji przestrzennej.
 
Jak czytamy w podsumowaniu raportu: „Konsultacje społeczne wskazały, że w Kartuzach nie są potrzebne wielkie,spektakularne inwestycje, a wykorzystanie lokalnego potencjału - miejsc, wydarzeń, ludzi już obecnych w mieście. Proponowaną metodą pracy jest tzw. "szlifowanie diamentów" - pełniejsze wykorzystanie, zbudowanie bogatszej, komplementarnej oferty wokół tego, co w mieście już jest. Przykładem może być Dwór Kaszubski jako centrum aktywności społeczno zawodowej, Dworzec PKP jako mediateka, Rynek jako całoroczna przestrzeń integracji społecznej."
 
Przypomnijmy: na konsultacje społeczne dot. rewitalizacji Kartuz złożyły się warsztaty, spacery studyjne oraz ankiety. Ich wyniki posłużą do przygotowania Gminnego Programu rewitalizacji, który ma powstać do końca października 2016 roku.
 
Cały raport z warsztatów jest dostępny TUTAJ
 
Artykuł poświęcony raportowi ze spacerów studyjnych jest dostępny TUTAJ

Notice: Failed saving metadata to metadataCache in /home/gkartuska/domains/gazetakartuska.pl/public_html/library/Zend/Db/Table/Abstract.php on line 839
2016-08-03 10:00 919

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php70/var/lib/php/session) in Unknown on line 0