Niedziela, 05 Lipca 2020 - Marii, Antoniego

Kaszëbskô Jednota: Nadchodzący rok pod hasłem "języka kaszubskiego w przestrzeni publicznej"

Kaszëbskô Jednota proklamowała rok 2016 jako "Rok kaszëbiznë we wszednym rëmie – Rok języka kaszubskiego w przestrzeni publicznej". Hasło to ma stymulować działalność stowarzyszenia w 2016 roku oraz zachęcać inne osoby i stowarzyszenia do animowania wszelkich przedsięwzięć mających za zadanie uczynić kaszubszczyznę bardziej powszechną w życiu publicznym.

Organizatorzy piszą na swojej stronie internetowej:

Prawo stwarza Kaszubom możliwości oznakowywania także w języku kaszubskim swoich miejscowości. Możemy także używać języka kaszubskiego w kontaktach z urzędem gminy. Dzięki dekretowi Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego kaszubszczyzna może rozbrzmiewać podczas liturgii słowa w kościele katolickim. Jest wiele przykładów na to, że język kaszubski jest już obecny w przestrzeni publicznej, także za sprawą wielu inicjatyw osób prywatnych – właścicieli sklepów czy restauracji.

W nadchodzącym roku organizacja chce się skupić na zadaniach promujących język kaszubski w przestrzeni publicznej. Oto główne cele Kaszëbsczi Jednoce w 2016 roku:

- Wprowadzenie kaszubskich nazw przystanków na wszystkich liniach autobusowych obsługiwanych przez MZK Wejherowo.
- Podjęcie inicjatywy wprowadzenia kaszubskiego nazewnictwa na dworcach i stacjach kolejowych Pomorskiej Kolei Regionalnej, Szybkiej Kolei Miejskiej i Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
- Wyróżnienie i uhonorowanie osób i instytucji, które wprowadzają i działają na rzecz wprowadzania języka kaszubskiego do przestrzeni publicznej.
- Wydanie i rozpowszechnienie gry planszowej pod roboczym tytułem "Kaszëbsczi geszeft w kaszëbsczich miastach", opartej na zasadach popularnej gry "Monopol".
- Profesjonalna pomoc językowa dla osób i instytucji chcących wprowadzić język kaszubski do przestrzeni publicznej.
Źródło: kaszebsko.com
2015-12-29 12:30 1129

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.