Niedziela, 28 Lutego 2021 - Romana, Ludomira, Lecha

Kaszëbskô Jednota zrzesza się z European Free Alliance

Wolny Sojusz Europejski to jedna z frakcji w Parlamencie Europejskim, gdzie funkcjonuje obok sześciu innych europejskich partii, takich jak Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa, socjaliści, czy konserwatyści. Jak dotąd niewiele słyszeliśmy na Kaszubach o aktywności EFA, zrzeszającej europejskie narody bez państwa. Być może ulegnie to zmianie dzięki Stowarzyszeniu Osób Narodowości Kaszubskiej "Kaszëbskô Jednota", które obecnie stara się o status członka obserwatora European Free Alliance.

Parlament Europejski składa się z 751 posłów, wybranych w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jest to ważne forum debaty politycznej i podejmowania decyzji na szczeblu UE. Poszczególne partie narodowe grupują się w Parlamencie w siedmiu frakcjach. Jedną z nich jest właśnie European Free Alliance. Ugrupowanie to liczy obecnie 7 parlamentarzystów pochodzących ze Szkocji, Walii, czy Katalonii. Przyjęli oni na siebie obowiązek reprezentowania we wspólnocie europejskiej również innych narodów bezpaństwowych. W Wolnym Sojuszu Europejskim skupionych jest ich około czterdziestu. Teraz o członkostwo w EFA stara się także Kaszëbskô Jednota. Delegacja Kaszubów w osobach: Mateùsza Meyera, Karola Rhode i Artura Jabłońskiego, 12 stycznia wzięła udział w posiedzeniu Prezydium EFA, które odbyło się w Brukseli, w siedzibie Komitetu Regionów. O szansach przyjęcia Kaszëbsczi Jednotë do EFA mówi Guenther Dauwen, dyrektora biura European Free Alliance:

- Jest nam bardzo miło ogłosić, że prezydium EFA pozytywnie zarekomendowało przyjęcie Kaszëbsczi Jednotë w poczet członków obserwatorów. Ostateczną decyzję podejmie Walne Zgromadzenie European Free Alliance, które zbierze się na początku kwietnia na Korsyce. W przyszłości mamy więc nadzieję współpracować. A jest nad czym. Naszym zdaniem polski rząd chce utrzymać status quo Kaszubów, a to w perspektywie prowadzi do asymilacji kulturowej. Wspólnie z Kaszëbską Jednotą chcemy temu przeciwdziałać, chcemy pomóc Kaszubom, bo od tego jest właśnie EFA.

Ostateczna decyzja o przyjęciu Kaszëbsczi Jednotë do European Free Alliance zapaść ma w kwietniu podczas Walnego Zgromadzenia EFA na Korsyce. Dałoby to Kaszubom możliwość uczestniczenia w pracach Parlamentu Europejskiego, który ma znaczące uprawnienia ustawodawcze i budżetowe, umożliwiające mu – na równi z przedstawicielami rządów państw członkowskich zasiadającymi w Radzie Europejskiej – określanie kierunku, w jakim zmierza Unia. W działaniach tych Parlament stara się propagować przede wszystkim demokrację i prawa człowieka.
Źródło: Nadesłane: Kaszëbskô Jednota
2016-01-18 13:50 1737

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.