Niedziela, 28 Lutego 2021 - Romana, Ludomira, Lecha

Kaszubi nie chcą nowego województwa

Organizacje zrzeszające Kaszubów stanowczo sprzeciwiają się pomysłowi Prawa i Sprawiedliwości, który zakłada utworzenie województwa środkowopomorskiego. Podczas konwencji wyborczej w Koszalinie, prezes PiS Jarosław Kaczyński ponownie poruszył pomysł podziału województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Z części terenów dotychczasowych województw miałoby powstać nowe, środkowopomorskie, ze stolicą w Koszalinie i sejmikiem województwa w Słupsku. Pomysłowi sprzeciwia się Kaszëbskô Jednota. Stowarzyszenie nazywa projekt „rozbiciem dzielnicowym Kaszub”. - Gdyby ten zamysł został zrealizowany, Kaszubi zostaną znowu podzieleni na dwa województwa! A przecież corocznie od 1999 roku świętujemy na Zjazdach Kaszubów fakt zjednoczenia etnicznie kaszubskich powiatów w jednym Województwie Pomorskim. Mamy więc wręcz moralny obowiązek sprzeciwić się każdemu pomysłowi, który służy rozbijaniu naszej wspólnoty! - czytamy na stronie organizacji.

Sprawę komentuje też Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, przywołując uchwałę sprzed 11 lat, kiedy podobny pomysł już się pojawił.  - Stanowczo sprzeciwiamy się oderwaniu od województwa pomorskiego jego zachodnich powiatów i wcieleniu ich do mającego powstać województwa środkowopomorskiego. W konsekwencji działania te doprowadziłyby do podziału obszarów zamieszkałych od wieków przez Kaszubów, połączonych silnymi więzami etnicznymi, językowymi, kulturowymi, historycznymi i gospodarczymi – czytamy w oświadczeniu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Foto: Kaszëbskô Jednota
2015-10-05 13:00 3235

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.