Wtorek, 24 Listopada 2020 - Flory, Emmy, Chryzogona

Kaszubscy Idole gotowi na wielki finał

3 grudnia w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbędzie się koncert finałowy Kaszëbsczi Idol 2016. Kto zostanie tegorocznym Idolem? O tym zdecyduje jury i słuchacze Radia Kaszëbë.

Kaszubski Idol to święto muzyki i języka kaszubskiego.
- Od ponad 6 lat staramy się w ten sposób zachęcać młodych wokalistów, do śpiewania w języku kaszubskim. Wierzymy, że nasi idole podążą drogą Weroniki Korthals, Natalii Szroeder czy Bubliczków. Ci ostatni swoim energo-etnicznym występem uświetnią tegoroczny koncert Idoli - mówiła Anna Kościukiewicz-Jabłońska, dyrektor Radia Kaszëbë.

Zanim na scenie pierwszy z dwunastki finalistów zaprezentuje się w wejherowskiej Filharmonii Kaszubskiej, Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej Kaszëbskô Jednota podsumuje Rok języka kaszubskiego w przestrzeni publicznej.
- Chcemy podziękować wszystkich instytucjom i osobom które na co dzień promują i wspierają język kaszubski w naprawdę bardzo różnych miejscach: w autobusach, bibliotekach publicznych, restauracjach, czy pensjonatach. Pochwalimy się także nową grą planszową przygotowaną przez nasze stowarzyszenie, takim kaszubskim monopoly – mówił Karol Rhode, prezes Kaszëbsczi Jednotë.

Bezpłatne wejściówki na koncert Kaszubski Idol 2016 będzie można otrzymać już od poniedziałku dzwoniąc po zapowiedzi prezentera do Radia Kaszëbë. Komu się nie poszczęści, będzie mógł 3 grudnia posłuchać transmisji radiowej koncertu, który rozpocznie się o 18:00.

Kaszëbsczi Idol organizuje od 2008 roku Radio Kaszëbë przy wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz centrów kultury w Wejherowie, Kościerzynie, Kartuzach, Gdyni i Bytowie. Jak podkreślają sami idole, ten konkurs to dla nich wielkie wyzwanie i poligon doświadczalny. Podczas warsztatów mają szansę pod okiem profesjonalistów kształcić umiejętności wokalne, choreograficzne i językowe. Pracują nad swoim wizerunkiem scenicznym. Próbują też swoich sił w studiu nagraniowym przygotowując wspólną piosenkę, która wraz z utworami finałowymi trafi na płytę Kaszëbsczi Idol 2016.

Źródło: Nadesłane: Anna Kościukiewicz
2016-11-29 08:20 1120

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.