Poniedziałek, 26 Października 2020 - Lucjana, Ewarysta, Damiana

Kaszubskie Bożeny i Bożenny na Zjeździe w Bożenkowie

W Bożenkowie miał miejsce X Jubileuszowy Zjazd Bożen i Bożenn. Dzięki Bożenie Gniado, kartuskiej poetce i działaczce społecznej, uczestniczyły w nim także Bożeny i Bożenny z Kaszub. Spisały się znakomicie, dzięki czemu za rok to one będą gospodyniami imprezy.

Do Bożenkowa zjeżdżały Bożeny i Bożenny z całej Polsk. Jeszcze w Samociążku, miejscu zakwaterowania Bożen i Bożenn, w piątek wieczorem odbyło się uroczyste otwarcie spotkania, a tuż po nim był chrzest nowych uczestniczek imprezy, ognisko, pieczenie kiełbasek i puszczanie wianków.

Jak co roku, tak i tym razem Gmina Osielsko, w granicach której znajduje się Bożenkowo, przygotowała część artystyczną spotkania. Były występy akordeonistów i iluzjonisty oraz tańce w wykonaniu dzieci. Bożeny i Bożenny przygotowały stół biesiadny. 

W sobotę, późnym popołudniem nastąpił powrót Bożen i Bożenn do Samociążka, gdzie pod wiatą, przy zastawionych stołach, rozbrzmiała muzyka, wręczano upominki dla Bożen i Bożenn oraz oficjalnych gości.

Kaszubskie Bożenki przedstawiły na Zjeździe krótki program artystyczny. Czytały wiersze o kaszubskich truskawkach i oczywiście częstowały truskawkami. W niedzielę była jeszcze msza święta w intencji tych Bożen i Bożenn, które odeszły do wieczności. Uczestniczki Zjazdu, zgodnie z jego tradycją, uczestniczyły w nabożeństwie ubrane w czerwone koszulki.

Każda uczestniczka spotkania przybrała, co też jest już tradycją Zjazdów w Bożenkowie, pseudonim. Kaszubskie Bożeny przez dwa dni nazywały się więc Aloes, Bożna, Kropka, Luba, Róża, Sława, Świeżynka i Ziuta.

Bożeny z Kaszub uczestniczyły w imprezie w Bożenkowie po raz pierwszy. Spisały się na medal, o czym najlepiej świadczy fakt, że zostały wybrane na organizatorki kolejnego Zjazdu, który odbędzie się już za rok. Będzie to XI Zjazd Bożen i Bożenn w Bożenkowie z Nutą Kaszubską.

Kaszubskie Bożeny apelują:
- Jeśli masz na imię Bożena lub Bożenna i chcesz się świetnie bawić, a w ciągu roku mieć z kim się spotkać, dołącz do nas!

Zgłoszenia przyjmuje Bożena Gniado, nr tel.: 602 579 513.
Źródło: Kartuzy.pl
2017-06-27 09:20 961

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.