Wtorek, 20 Kwietnia 2021 - Czeslawa, Agnieszki, Mariana

Kaszubskie komunikaty w wejherowskim MZK

6 stycznia na wszystkich liniach autobusowych obsługiwanych przez Miejski Zakład Komunikacji Wejherowo sp. z o.o., obok istniejących już polskich, wprowadzone zostały kaszubskie zapowiedzi przystanków.

- Pomysł pojawił się przed 19 marca ubiegłego roku, czyli przed Dniem Jedności Kaszubów. Zwróciliśmy się do firm komunikacyjnych, z prośbą o wprowadzenie zapowiedzi przystanków w języku kaszubskim. Pozytywnie ustosunkowało się do tego tylko MZK Wejherowo – mówi sekretarz stowarzyszenia, Karol Rhode. – Czasu było mało, dlatego przygotowaliśmy komunikaty dla najbardziej popularnej w Wejherowie linii nr 2. Spotkało się to z tak pozytywnym odbiorem pasażerów, że MZK postanowiło zostawić kaszubskie komunikaty na stałe. Zaproponowało nam także dalszą współpracę – dodaje Rhode.

Jest to pierwszy projekt stowarzyszenia zrealizowany w ramach ogłoszenia roku 2016 pod hasłem: „Rok kaszëbiznë we wszednym rëmie”, czyli „Rok języka kaszubskiego w przestrzeni publicznej”.

- Kaszubskie komunikaty zostały wprowadzone łącznie na 21 liniach autobusowych. Oznaczało to prawie 300 nazw do przetłumaczenia. Przez kilka miesięcy trwały prace translatorskie, lektorskie i techniczne. Ja tłumaczyłem nazwy przystanków, a nagrywał je Marek Kreft – profesjonalny lektor. Zależało nam, żeby komunikaty były wypowiadane w gwarze wejherowsko-luzińskiej. Charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że „ô” wymawiane jest jako „o”. Naszym celem było to, aby pasażerowie czuli się swojsko, a komunikaty były jak najbardziej zbliżone do żywej kaszubszczyzny z tej części Kaszub – opowiada sekretarz Kaszëbsczi Jednotë.

Organizacja zapowiada, że będzie prowadzić rozmowy dotyczące wprowadzenia kaszubskich akcentów z wszystkimi przewoźnikami działającymi na Kaszubach. Kaszëbskô Jednota poniosła wszelkie koszty związane z powstaniem komunikatów głosowych w wejherowskim MZK.

Poniżej prezentujemy kilka komunikatów dźwiękowych, które można usłyszeć w autobusach w Wejherowie.

Aleja Lipowa
Bolszewo Słowackiego
Cegielnia
Gościno Południowa
Harcerska
Konwaliowa
Nadrzeczna
Odrębna
Wejherowo Szpital

Źródło: Foto: wejherowo.pl
2016-01-11 12:30 2419

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.