Niedziela, 21 Lipca 2019 - Daniela, Diany, Wawrzynca

Każda rodzina z Sierakowic do końca kwietnia otrzyma flagę narodową

Wójt Gminy Sierakowice zainicjował akcję, w której zaplanował, aby każda rodzina w gminie otrzymała wyjątkowy prezent, jakim jest flaga narodowa. Chce w ten sposób zachęcić mieszkańców do eksponowania naszego symbolu narodowego, zwłaszcza w tym szczególnym roku – stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezenty trafić mają do mieszkańców do końca kwietnia. Ci, którzy nie otrzymają flagi mogą zgłosić się po nią do urzędu.
-Patrząc na kraje skandynawskie – Szwecję czy Danię, można zauważyć, że tam jest kult flagi. Nie mówiąc już o Ameryce – dla Amerykanów flaga jest jedną ze świętości narodowych. Niestety, nie można tego powiedzieć o Polsce. Jesteśmy silnie związani ze sprawą polskości, a przecież flaga – obok hymnu i godła – jest jednym z filarów i ma swoje umocowanie w konstytucji. To są symbole narodowe szczególnej wagi. Boleję nad tym, że u nas flaga jest tak mało doceniana. O ile pierwszą zwrotkę hymnu Polacy potrafią zaśpiewać, a godło w urzędach jest, bo musi być, to z flagą jest różnie. Widzę to po świętach narodowych, jak mało osób wywiesza flagę. Nasze ulice byłyby puste, gdyby nie zaangażowanie samorządu - mówi wójt Tadeusz Kobiela.


Gmina zakupiła w związku z tą akcją ok. 3,5 tys. flag razem z drzewcem. W sołectwach flagi rozdadzą sołtysi, natomiast w samych Sierakowicach – dyrektorzy szkół podstawowych, którzy przekażą flagi uczniom. Te rodziny, których dzieci nie uczęszczają do szkół podstawowych i flag nie otrzymają, mogą zgłosić się po nie do biura podawczego urzędu gminy w Sierakowicach od wtorku, 24 kwietnia. 

Do flagi dołączona ma zostać informacja z wykazem świąt i propozycją dat kiedy powinna zostać wyeksponowana:
8 lutego – 1920 r. wyzwolenie Sierakowic spod jarzma pruskiego
1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy; przystąpienie Polski do Unii Europejskiej
2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej; Dzień Polonii i Polaków za granicą
3 maja – 1791 r. uchwalenie Konstytucji 3 Maja
8 maja – 1945 r. Narodowy Dzień Zwycięstwa, zakończenie II wojny światowej
15 sierpnia – 1920 r. Cud nad Wisłą; Święto Wojska Polskiego
31 sierpnia – 1980 r. Dzień Solidarności i Wolności
1 września – 1939 r. wybuch II wojny światowej
11 listopada – 1918 r. Święto Niepodległości.
Wywieszenie w te dni flagi narodowej nie jest obowiązkowe, są to jedynie propozycje. 

-Chciałbym, abyśmy kopiowali pewne dobre wzorce z innych krajów i aby przy różnych okazjach, nawet rodzinnych eksponować flagę. Każde święto, także rodzinne, to radość, a radość może być tylko w wolnym narodzie. Jesteśmy narodem wyjątkowo boleśnie dotkniętym przez historię. Pod tą flagą walczyliśmy o niepodległość, więc w stulecie jej odzyskania ten symbol narodowy winniśmy w szczególny sposób uszanować i uhonorować. To jest stosowny moment na przywrócenie w naszym środowisku rangi naszym barwom narodowym - dodaje wójt Tadeusz Kobiela.

Źródło: UG Sierakowice
2018-04-25 09:00 1893

Komentarze

~żołnierz

flaga jest tylko flagą jest ważna ale najważniejsze to co ma się w sercu. BÓG, HONOR, OJCZYZNA !!!

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.