Środa, 18 Września 2019 - Irmy, Stanislawa, Ireny

Kobieta pułkownika

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiPBP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach odbyło się 13 kwietnia w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki.

Tematem dyskusji, w której udział wzięło dziesięciu klubowiczów, była tym razem książka pt. „Kobieta Pułkownika”, fińskiego pisarza i prozaika o żydowskich korzeniach Daniela Katz’a. W 2001 roku książkę nominowano do najważniejszej fińskiej nagrody literackiej „Finlandia”.

Głównymi bohaterami powieści są Henryk Watra-nauczyciel historii, tytułowy pułkownik Muski, jego piękna żona Marva i tajemniczy Jovan. Relacje między bohaterami są skomplikowane i trudne. Obok wątku miłosnego czytelnicy poznają także okrucieństwo bałkańskiej wojny domowej.

Członkowie klubu zwrócili uwagę na Wydawnictwo Czarne, w którym to książka została wydana w serii „Inna Europa Inna Literatura”. Jak zauważyli, seria prezentuje doskonałą literaturę, ale rzadko obecną na polskim rynku, dającą czytelnikowi możliwość odkrywania krajów nieznanych, choć geograficznie bliskich.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się w środę, 11 maja o godz. 16.30. Tym razem tematem dyskusji będzie książka Mikołaja Grynberga „Oskarżam Auschwitz: opowieści rodzinne”.
Źródło: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach
2016-04-15 12:00 959

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.