Środa, 17 Lipca 2019 - Anety, Bogdana, Jadwigi

Kolejne nieprawidłowości w Gminie Żukowo

Jak wiemy, kończąca się kadencja motywuje burmistrzów, radnych, pracowników gminnych do większej aktywności i wychwalania owoców swojej pracy w minionej kadencji. Większa aktywność podczas spotkań z mieszkańcami, na portalach internetowych (fakt, iż niektórzy z kandydatów zrezygnowali z prowadzenia swych prawdziwych kont na portalach społecznościowych, a utworzyli nowe, z których witają nas nieskazitelnym wyglądem i pięknym uśmiechem) podsumowanie kadencji to również czas rozliczeń i wyciągania wniosków na przyszłość, a więc zajęliśmy się tematem, który mocno zainteresował jednego z naszych czytelników.

Otóż, w liście do redakcji zwraca nam uwagę na jego zdaniem wysokie nagrody, jakie przyznane zostały urzędnikom za lojalność, a nie, jak twierdzi- za wykonaną pracę. Nasza redakcja chcąc obiektywnie zbadać sprawę zwróciła się z prośbą o udostępnienie informacji publicznej dotyczącą nagród pracowników Urzędu Gminy.

Początkowo, odmówiono nam udzielenia takiej informacji powołując się na znikomy interes publiczny, co wzbudziło nasze rozczarowanie, gdyż każdy z mieszkańców ma prawo wiedzieć w jaki sposób dysponowane są środki Gminy.

Otrzymaliśmy następujące dane:
W 2014 roku nagrody dla pracowników Urzędu Gminy w Żukowie przeznaczone zostało 141.120,00 zł.
W 2015: 79 057,44 zł.
W 2016: 135 907,29 zł.
Natomiast w 2017 roku kwoty te wynosiły już 268.840,57 zł. W tym roku najwięcej z pośród wszystkich pracowników gminy otrzymali najbliżsi współpracownicy Burmistrza Kankowskiego.

Nagroda dla Pani Sylwii Laskowskiej-Bobula wyniosła aż 36.990,00 zł, dla Pana Rafała Więcek 5.900,00 zł, natomiast dla Pana Szymkowiaka 3.900,00 zł.
W perspektywie całej kadencji nagrody dla pracowników Gminnych wyniosły blisko 625.000,00 zł. Nasz czytelnik dopytuje, czy środki z nagród nie można by spożytkować inaczej? Np. dofinansowując ośrodki zdrowia, żłobki, czy chociażby zająć się głośną sprawą dotyczącą braku wody w Baninie?Zastanawiająca współpraca między urzędem, a jedną z firm

Kolejnym punktem, na który nasz czytelnik zwrócił naszą uwagę jest według niego zastanawiająca współpraca z firmą Elwoz Sp.zo.o –otrzymaliśmy informację, iż firma ta wykonuje prace dla gminy bez uruchamiania procedury przetargowej. Wątpliwości naszego czytelnika potwierdziły się.
Nasza redakcja po raz kolejny poprosiła Burmistrza Gminy o informację dotyczącą współpracy z firmą Elwoz. Gmina potwierdza, iż firma ta bez przetargu wykonała instalację dzwonkową, podgrzew rynien, odboje na ścianach komunikacyjnych w Baninie (2014r.)
W roku 2015 firma ta wykonała ogrodzenie na jednej z działek w Baninie oraz górkę zjazdową przy Szkole Podstawowej- również
bez przetargu.

Analizując pismo podpisane osobiście przez Burmistrza Wojciecha Kankowskiego zastanawia nas odpowiedź na zadane przez nas pytanie, czy firma Elwoz i Gmina Żukowo podpisały umowę o wzajemnej współpracy na mocy której firma ta wykonuje prace na rzecz Gminy bez uruchamiania procedury przetargowej odpowiada twierdząco:,, Jednocześnie informujemy, iż Urząd Gminy w Żukowie nie podpisał umowy o wzajemnej współpracy na podstawie, której firma Elwoz Sp.zo.o mogłaby wykonywać prace na rzecz Urzędu Gminy w Żukowie bez uruchamiania procedury przetargowej”.

Czym więc poparte są prace wykonane przez firmę Elwoz Sp.zo.o w roku 2014 i 2015?

Jak więc wyglądają prawdziwe relacje pomiędzy przedsiębiorcą, a Urzędem Gminy i kto czerpie z tej wzajemnej współpracy większe korzyści?

Nasza redakcja wielokrotnie w swoich wydaniach informowała o nieprawidłowościach, które mogą mieć miejsce w Gminie Żukowo. Pisaliśmy o ośrodku zdrowia w Baninie oraz o niekorzystnym zakupie nieruchomości przez Urząd Gminy w Żukowie od GS Samopomoc Chłopska (której Prezesem jest brat właściciela firmy Elwoz- przyp. redakcji).
Niestety posiadając korespondencję z UG w Żukowie oraz dysponując konkretnymi danymi wątpliwości naszego czytelnika narastają.

Stosownym jest zadanie pytania, czy Gmina Żukowo zarządzana jest prawidłowo? Kto kontroluje wydatki gminne? W jaki sposób ustala się priorytety w tej kwestii?
2018-10-18 17:00 5338

Komentarze

~Mariusz

Ciekawe kto komu i ile zapłacił za ten artykuł ????

~Krzysztof

Kolejny artykuł na zamówienie...

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.