Poniedziałek, 20 Maja 2019 - Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Krystian Gachewicz- Zgoda buduje ale tylko wtedy, kiedy jest tworzona na podstawie otwartego dialogu a niekoniecznie poprzez budowanie mylnego wrażenia drogą insynuacji

11 października spotkaliśmy się z Krystianem Gachewiczem- kandydatem na burmistrza gminy Żukowo, który odniósł do tematu rzekomej koalicji z jego wyborczym rywalem- Wojciechem Kankowskim. Poznaliśmy także kandydata na wiceburmistrza.


Poniżej przytaczamy wypowiedź pana Krystiana

 

-Pojawiły się sygnały po debacie, że ja jako kandydat na Burmistrza, razem z panem Wojciechem Kankowskim w komitywie zbudowaliśmy jakąś potajemną koalicję, która miała uderzyć w pana Trepczyka. Od tego momentu w zasadzie dominuje taki pogląd, że jesteśmy podstawieni przez obecną władzę. Bardzo nam się nie spodobały te spekulacje. Poglądy o charakterze insynuacji. Prawda jest taka, że my jako grupa społeczników młodych i niezależnych wystartowaliśmy do wyborów po to, aby zaprezentować pewien szereg wartości samorządu dojrzałego i otwartego. Odnosząc się do hasła które przygotował pan burmistrz że 'Zgoda buduje a niezgoda rujnuje'- na pewno zgoda buduje, ale tylko wtedy, kiedy jest tworzona na podstawie otwartego dialogu, a niekoniecznie poprzez budowanie mylnego wrażenia drogą insynuacji. Ja się nie dziwię, bo to jest jedno z narzędzi władzy, do jej utrzymania. Dlatego też my dzisiaj stanowczo mówimy NIE. Sprzeciwiamy się tego rodzaju pomówieniom. Będziemy budować zgodę, ale żeby ją zbudować, od pewnych rzeczy należy się odciąć. Odcinamy się poprzez wprowadzenie pewnej nowości. Mówimy o tym, że jest nowa jakość, nowe pomysły, dlatego w dniu dzisiejszym chcemy zaprezentować naszego kandydata na stanowisko zastępcy burmistrza. Dlatego że ten nowy model jest troszeczkę wzorem zachodnim- gdzie kandydat na burmistrza bądź prezydenta ma swojego zastępce i prezentuje go mieszkańcom. To w pewien sposób utnie te spekulacje. Często bywało tak w wyborach samorządowych, że stanowisko zastępcy burmistrza było swego rodzaju karta przetargową do rozmów koalicyjnych lub jakichkolwiek innych rozmów. My z tym tematem zrywamy. Takie układy i polityczne zagrywki nas nie interesują. Chcemy wprowadzić takie wartości jak transparentność i czytelność urzędnicza, społeczeństwo obywatelskie, no i w końcu planowanie długofalowe skonsultowane z mieszkańcami oraz stworzenie wspólnej wizji dla wszystkich sołectw.

Pan Jan Burdyński to osoba, która mieszka w Leźnie. Startuje do Rady Miejskiej w okręgu czwartym. Czyli właśnie w południowych sołectwach. To ważne, ponieważ jest to pewnego rodzaju przeciwwaga. Ja jestem z Banina i często przypisuje mi się, że jest to moje obciążenie. Wychodzę więc naprzeciw. Chcę żeby gmina jako całość- rozwijała się wszędzie równomiernie.

 

Następnie wypowiedział się kandydat na wiceburmistrza- Jan Burdyński.

 

-Związany jestem z Leźnem już od trzech pokoleń, więc tutejsze problemy znam już całkiem nieźle. Z wykształcenia jestem politologiem ale również historykiem. Z zawodu wykładam historie po angielsku w szkole średniej. Pracowałem też w szkołach na terenie gminy Żukowo- zatem doświadczenie związane z naszą gminą już posiadam. W moim okręgu czwartym bardzo mocno chcę się skupić na wykluczeniu komunikacyjnym, które występuje od jakiegoś czasu. Chodzi mi przede wszystkim, o rozmowę z mieszkańcami. Mamy w tym momencie sytuację albo złą, albo katastrofalną. Ta pierwsza istnieje np. w Leźnie, gdzie komunikacja istnieje, ale jest niezwykle droga i mieszkańców na nią nie stać. Sytuacja krytyczna jest to przykład Przyjaźni, gdzie tej komunikacji nie ma wcale. To absolutnie niedopuszczalne[...] Kolejna rzecz to rozwój. Bardzo bym chciał żeby budżet gminy był ustalany w sposób proporcjonalny dla każdego z sołectw, a nie tylko bardzo mocno skupiony na sołectwach północnych.

 

Odnosząc się do debaty, pan Krystian Gachewicz zapewnił że jego wizja społeczeństwa obywatelskiego różni się się od wizji obecnego włodarza. Dodał że dla niego społeczeństwo obywatelskie to inicjatywa dolna. Tworzenie warunków, żeby mieszańcy mogli w ramach inicjatyw lokalnych integrować się i budować własne społeczności, które są skuteczne w rozmowie z samorządem czy też przedsiębiorcami. Podkreśla, że to niezwykle ważne.

 

 


2018-10-12 08:30 533

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.