Poniedziałek, 21 Stycznia 2019 - Agnieszki, Jaros?awa

Międzynarodowe sukcesy uczniów z ZST w Kartuzach

16 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych w Kartuzach rozpoczęła się wizyta uczniów i nauczycieli z Niemiec i Grecji, realizujących wspólnie projekt pt. „Interdyscyplinarne projektowanie inteligentnego domu pasywnego sposobem na oszczędzanie energii i redukcję zanieczyszczeń środowiska” w ramach programu ERASMUS+ K2.
Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim współpraca partnerska ze szkołami z Grecji i z Niemiec na rzecz wymiany dobrych praktyk w obszarze kształcenia zawodowego. W tym zakresie uczestnicy postanowili zaprojektować inteligentny dom pasywny w oparciu o wiedzę z zakresu trzech kluczowych branż: budowlanej, energetycznej i mechatronicznej. Tym samym zadaniem jest zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska i konieczność redukcji zanieczyszczeń.


Przedstawiciele poszczególnych krajów zaprezentowali swoje szkoły, a następnie omówiono założenia i cele całego projektu oraz zadania związane z pobytem w placówce. Kolejny etap obejmował zajęcia warsztatowe dla uczniów, dotyczące projektu domu pasywnego i panel dyskusyjny dla nauczycieli na temat systemów szkolnictwa i kształcenia zawodowego w poszczególnych krajach partnerskich.

Drugiego dnia nauczyciele jak i uczniowie przystąpili do realizacji swoich zadań z ogromnym zaangażowaniem i energią. Najpierw, dla uczniów odbył się wykład na temat izolacji budynków. Następnie młodzi technicy mieli za zadanie wybrać najlepszy izolator i narysować w specjalistycznym programie (AUTOCAD) zarys izolacji na budynku. Z kolei pedagodzy uczestniczyli w spotkaniu dyskusyjnym na temat metod pracy i narzędzi wykorzystywanych w kształceniu zawodowym.

Po południu uczestnicy projektu udali się do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku i odwiedzili kompleks energooszczędnych domów – „ Danielową Dolinę” w Nowych Czaplach, gdzie przeszłość splata się z przyszłością. Kryte strzechą chaty posiadają wewnątrz nowoczesne rozwiązania technologiczne. Była to również doskonała okazja do pokazania urokliwych zakątków Szwajcarii Kaszubskiej.

W kolejnym dniu wizyty w ZST odbył się Międzynarodowy Turniej Szkół Technicznych, w którym oprócz gospodarzy i gości z Niemiec i Grecji, uczestniczyły drużyny z PSB w Gdańsku i PZS nr 2 w Kościerzynie. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami i wiedzą z zakresu budownictwa i energetyki, ale również sprawnością fizyczną i umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. W celu lepszej integracji młodzieży, rywalizujące ze sobą zespoły składały się z reprezentantów różnych krajów.

Kolejny dzień przyniósł wizytę w Trójmieście. Uczniowie i nauczyciele zwiedzili laboratoria na Politechnice Gdańskiej, zapoznali się z ofertą uczelni oraz poznali wykładowców. Później przyszedł czas na zwiedzania Gdańska, w tym Muzeum II Wojny Światowej i starówki. Dalszym etapem wyjazdu był Sopot. Pogoda tego dnia była wyśmienita i sprzyjała spacerom po molo.
W ostatnim dniu wizyty przyszedł czas na podsumowanie pierwszego etapu projektu. Uczestnicy otrzymali z rąk Pani Dyrektor Alicji Bieńczyk oraz koordynatorów z Grecji i Niemiec certyfikaty uczestnictwa w projekcie. Przedstawiono również sprawozdanie z realizacji celów nakreślonych w pierwszym dniu wizyty. Projekt trwa nadal i już teraz każdy czeka na kolejne spotkanie, tym razem w Grecji, które odbędzie się w październiku 2018 roku.

Wśród uczniów reprezentujących naszą szkołę w projekcie znaleźli się laureaci olimpiady mechatronicznej zorganizowanej przez Wydział Robotyki i Automatyki i Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, Jakub Formela i Kamil Gorlikowski z III klasy Technikum Mechatronicznego, którzy 7 kwietnia 2018 roku zdobyli indeksy tej prestiżowej, warszawskiej uczelni. Również w marcu tego roku zajęli oni II miejsce w trzeciej edycji konkursu Razem do zawodu zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Regionalną Izbę Gospodarczą.
Natomiast Łukasz Hinc i Robert Kuczkowski ( także uczestnicy projektu), uczniowie Technikum Energii Odnawialnych, reprezentowali kartuską szkołę w kwietniu 2018 roku w trzecim ogólnopolskim konkursie „Technik OZE wszystko może” zorganizowanym pod patronatem Politechniki Koszalińskiej.


Realizacja projektu jest możliwa dzięki uzyskaniu dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ogólnej kwocie 96 680,00 euro, a głównym koordynatorem wszystkich projektowych działań jest Pani Małgorzata Bieńkowska.
Źródło: Nadesłane
2018-04-26 13:00 441

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.