Sobota, 12 Czerwca 2021 - Janiny, Onufrego, Leona

Międzynarodowy sukces uczennic z ZSP w Sierakowicach

Eliza Brzeska, uczennica klasy II Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach, została finalistką międzynarodowego konkursu na esej dotyczący planu na ochronę i zarządzanie oceanami, morzami i zasobami morskimi. 


Esej był w języku angielskim, na temat „My plan to protect and manage our oceans, seas and marine resources” („Mój plan na ochronę i zarządzanie oceanami, morzami i zasobami morskimi”). Jej koleżanka z klasy – Laura Cyra, która również brała udział w tym konkursie- otrzymała wyróżnienie. 

Uczniowie całego świata zostali zaproszeni do przedstawienia swoich pomysłów na temat zarządzania gospodarką morską w związku ze zmianami klimatu na świecie, co też uczynili w formie listu otwartego, skierowanego do Sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterresa. ONZ i inne organizacje światowe w świetle najnowszych, przerażających danych dotyczących zmian zachodzących w środowisku naturalnym
i zagrożeń dla ludzkości z nimi związanych. Pragną zwrócić uwagę młodzieży na ten naglący problem. Fundacja „Trust for Sustainable Living”, która jest organizatorem konkursu oraz międzynarodowy panel sędziowski, ocenili oryginalność, kreatywne myślenie, oraz potencjalny wpływ  pomysłów zawartych w esejach na międzynarodowy dialog i możliwość rozwiązania problemu.

W konkursie wzięło udział 820 uczniów szkół średnich z 50 krajów świata. Uczennica ZSP w Sierakowicach znalazła się wśród 10% finalistów, spośród których zostanie wyłoniony zwycięzca podczas międzynarodowej debaty  młodzieży dotyczącej zmian klimatycznych i ich wpływu na gospodarkę wodną.

Debata odbędzie się w Mahe na Seszelach, w dniach  2 - 7 lipca 2018 i jest współorganizowana przez ministerstwa edukacji, środowiska i turystyki na Seszelach. Zwycięskie eseje zostaną przesłane do Sekretarza generalnego ONZ.

Topniejące pokrywy lodowe na Antarktyce, zmiana klimatu, społeczności nadmorskie zagrożone przez podnoszący się poziom wody, 400 kilogramów śmieci wyrzucanych do mórz i oceanów na sekundę, przełowienie mórz,  zakwaszenie wody spowodowane nadmierną absorpcją CO2, martwe strefy wywołane między innymi przez nadmierne stosowanie nawozów przez rolników - czas na działanie! Jeżeli nie zaczniemy dbać o środowisko naturalne, cyklony, huragany i inne anomalie pogodowe wzrosną na sile. Do 2050 roku morza i oceany mogą zawierać więcej plastiku niż ryb. A już dziś zjadamy skumulowane w rybach kontaminanty, takie jak rtęć.
Źródło: Nadesłane
2018-03-13 12:00 1241

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.