Wtorek, 21 Sierpnia 2018 - Joanny, Kazimiery, Piusa

Międzynarodowy Tydzień Mediacji

„Masz prawo do mediacji” – pod takim hasłem będzie przebiegał tegoroczny Tydzień Mediacji, który odbędzie się w dniach 16-20 października, natomiast Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada w tym roku 19 października.

Koncepcja obchodów opiera się na propagowaniu inicjatyw lokalnych, włączeniu lokalnych środowisk do działań prowadzonych przez prezesów sądów, koordynatorów ds. mediacji oraz sędziów, a także współpracy pomiędzy ośrodkami mediacyjnymi, wymiarem sprawiedliwości.

Dodatkowe informacje na temat mediacji oraz obchodów Międzynarodowego Tygodnia Mediacji:

To inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Mediacji, przypadającego corocznie na trzeci czwartek października. Celem działań jest przybliżenie samej istoty postępowania mediacyjnego, jak również przekazanie, jakie korzyści za sobą niesie.

Mediacja jest pomocna we wszystkich sporach między ludźmi, tak w sprawach sądowych, jak i prywatnych. Zgłoszona zostaje przez strony, które nie radzą sobie z problemami i konfliktami w ramach sporów rodzinnych, pracowniczych, sąsiedzkich czy gospodarczych.

Mediacja sądowa jest prowadzona w sprawach karnych i z nieletnimi sprawcami czynów karalnych. Dzięki niej pokrzywdzony aktywnie uczestniczy w podejmowaniu decyzji, nie czuje się pozostawiony niejako poza nawiasem. W trakcie mediacji zwraca się szczególną uwagę na zrozumienie przez sprawcę krzywdy, jaką wyrządził osobie pokrzywdzonej, wzięcie odpowiedzialności za naprawienie szkody i jej zadośćuczynienie.

Sprawę do mediacji w sprawach karnych może skierować prokurator, policjant lub sąd, a wniosek o jej przeprowadzenie może złożyć zarówno pokrzywdzony, jak oskarżony. Do mediacji może dojść praktycznie aż do wydania wyroku przez sąd.

Więcej o mediacji na stronie http://www.mediacja.gov.pl
Źródło: KPP Kartuzy
2017-10-09 12:20 250

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.