Wtorek, 25 Lutego 2020 - Wiktora, Cezarego

Mieszkańcy Kosowa nie chcą wieży sieci komórkowej. Chorują na nowotwory!

Powraca temat wieży telefonii komórkowej w Kosowie (gm. Przodkowo). Mieszkańcy od samego początku byli przeciwni jej budowie z obawy o swoje zdrowie, zdrowie najbliższych i zwierząt. Ostatnio w 2008 roku sprawą zainteresowały się lokalne media, które stały po stronie mieszkańców Kosowa. Dziś sytuacja wygląda poważniej. Jak informuje nas mieszkaniec wsi Mieczysław Paczoska, na terenie Kosowa doszło do 4 zgonów z powodów nowotworowych, a zachorowalność na raka wśród mieszkańców wzrasta.

 

Kontrowersji było wiele...

Sprawa wieży telefonii komórkowej ciągnie się już od 2002 roku. Mimo wtedy wielu protestów nie udało się zablokować jej budowy. Kosowianie nie chcieli dać za wygraną i w październiku 2002 roku założyli Komitet Protestacyjny Przeciw Budowie Stacji Bazowej Telefonii Komórkowej, gdzie przewodniczącym został Mieczysław Paczoska. Pod założycielskim protokółem podpisało się kilkadziesiąt osób. Wszyscy popierają i aprobują jego działania.

Być może powstałe kontrowersje podczas budowy wieży ucichłyby metodą naturalną, gdyby nie wniosek przedstawicieli sieci komórkowej z kwietnia 2007 roku do wójta Przodkowa o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia „Modernizacja stacji bazowej telefonii komórkowej PTK Centertel obejmującej zmianę konfiguracji anten sektorowych i parabolicznych na istniejącej stacji bazowej telefonii komórkowej PTK Centertel na wieży usytuowanej na działce nr 259 w Kosowie, gmina Przodkowo”. To kolejny raz zmobilizowało mieszkańców Kosowa do działania.

 

Wójt staje po stronie lokalnej społeczności

Wójt Gminy Przodkowo, 27 września 2007 roku z uwagi na liczne protesty i ogrom wniosków na piśmie, odmówił wydania pozytywnej decyzji. Swą negatywną opinię i wniosek w sprawie rozbudowy wyraził również przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Mieczysław Paczoska.

W uzasadnieniu decyzji wójta Gminy Przodkowo Andrzeja Wyrzykowskiego m.in. czytamy:

[…] Jednak obawy lokalnej społeczności i mieszkańców, że modernizacja stacji bazowej telefonii komórkowej PTK Centertel obejmującej zmianę konfiguracji anten sektorowych i parabolicznych na istniejącej stacji bazowej telefonii komórkowej […] mają negatywny wpływ na środowisko, na ludzi, zwierzęta, ogranicza prawo własności, prawo własnego interesu. W związku z większością głosów mieszkańców wsi Kosowo brakiem ich zgody na modernizację, ze względu na duże obciążenia promieniowania oraz duże oddziaływanie elektromagnetyczne na sąsiednie nieruchomości […] odmawiam wydania decyzji dla w/w przedsięwzięcia. […]

Następuje modernizacja wieży. Wojewoda daje zielone światło

Wieża została jednak zmodernizowana. Dokonano tego na podstawie pozwolenia wojewody, które zostało uzyskane z pominięciem decyzji wójta Przodkowa. Sprawę tłumaczono zmianą obowiązujących przepisów, gdzie zmieniły się kryteria kwalifikacji przedsięwzięcia. Decyzja burmistrza nie była już wymagana. Finalnie, pozytywna decyzja o modernizacji wieży, została wydana 7 października 2013 przez Wydział Budownictwa Starostwa Powiatowego w Kartuzach. Od tego czasu, wieża telefonii komórkowej w Kosowie działa z dużo wyższą mocą niż przed rozbudową.

U mieszkańców Kosowa pojawiają się nagłe problemy zdrowotne

Po kilku latach od budowy wieży pojawiły się pierwsze problemy mieszkańców wsi ze zdrowiem. Choć nie istnieją żadne dokumenty stwierdzające, iż sama działająca wieża komórkowa negatywnie wpływa na ludzkie zdrowie, mieszkańcy są przekonani o jej szkodliwości. Jak wynika z naszej rozmowy z przewodniczącym Komitetu Protestacyjnego Mieczysławem Paczoska, zachorowalność na nowotwory we wsi znacznie wzrosła.

- Od 2007 roku w Kosowie zmarły cztery osoby na nowotwór, wiele osób ma problemy skórne i podejrzenia o zmianach nowotworowych. Coraz więcej osób skarży się na bóle głowy i zawroty. Wszystko przez tę wieżę. Nie spocznę, dopóki nie zostanie ona zlikwidowana. Mieszkańcy mają jej dość - mówi rozżalony mieszkaniec Kosowa Mieczysław Paczoska.

Okazuje się również, że w swej opinii na temat zdrowia niektórych mieszkańców Pan Paczoska nie jest sam. Do okazanych nam wielu zaświadczeń lekarskich o stwierdzeniu zmian nowotworowych kilku osób, do grona dotkniętych chorobami dołącza sam sołtys wsi Kosowo Adam Bliźniewski.

W dniu 13 października 2017 wydał on specjalne oświadczenie, które złożone zostało w Urzędzie Gminy Przodkowo, Starostwie Powiatowym i Nadzorze Budowlanym w Kartuzach. Sołtys zawiera w piśmie przerażające informacje na temat swojego stanu zdrowia i potwierdza informacje o istniejącym wzroście zachorowalności na raka. Pod koniec oświadczenia, prosi tutejsze instytucje o natychmiastowe wstrzymanie działania wieży sieci komórkowej.

Wójt nadal po stronie Kosowian

Podobne oświadczenie 5 grudnia 2017 roku wystosował również sam wójt Gminy Przodkowo Andrzej Wyrzykowski. Przyznaje w nim, że podtrzymuje swoje negatywne stanowisko dotyczące funkcjonowania przedmiotowej wieży oraz jej wpływu na zwiększoną zachorowalność na choroby nowotworowe w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Jak dalej toczyć się będzie życie mieszkańców Kosowa? Czy lokalne instytucje wesprą zdesperowanych mieszkańców wsi w walce o własne zdrowie? Pomimo tego, że do działania wieży nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, mieszkańcy nadal będą podejmować kroki ku temu, aby zaprzestała ona pracy.

2018-01-02 08:51 1211

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php70/var/lib/php/session) in Unknown on line 0