Sobota, 12 Czerwca 2021 - Janiny, Onufrego, Leona

Ministerstwo udostępnia dane gwałcicieli i pedofilów. Są trzy osoby z Kartuz!

Nazwiska i dane gwałcicieli oraz pedofilów od 1 stycznia są w pełni jawne. Z pierwszym dniem nowego roku ruszył Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, który dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Znalazły się w nim trzy osoby urodzone w Kartuzach. Dwoje mężczyzn i jedna kobieta.

- Prawo do ochrony naszych dzieci stawiamy ponad anonimowość przestępców – podkreśla Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro – Państwo ma obowiązek chronić dziecko, a nie pedofila – podkreśla dalej.

Rejestr składa się z dwóch części: ogólnodostępnej i z dostępem ograniczonym. Ten pierwszy daje wszystkim możliwość przeglądnięcia bazy, w której znalazło się około 800 osób. Zawiera imiona i nazwiska oraz fotografie najgroźniejszych pedofilów i gwałcicieli.

W rejestrze znajdują się też informacje, w jakich miejscowościach obecnie przebywają, a każda zmiana miejsca pobytu musi zostać zgłoszona na policję. W konsekwencji znajdzie się ona w ogólnodostępnym rejestrze. Zawiera on również informację na temat samych dokonanych przestępstw ich rodzaju oraz dacie i miejsca popełnienia.

Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – kliknij tu!

Jak informuje nas rzecznik prasowy Ministra Sprawiedliwości Jan Kanthak osobom, które nie zawiadomią organów ścigania o swoim pobycie, grożą surowe sankcje karne. Swoją drogą sama policja będzie na bieżąco bazę aktualizować.

Część ogólnodostępna rejestru zawiera trzy nazwiska i zdjęcia osób urodzonych w Kartuzach. Na tą jednak chwilę nie ma informacji o miejscu ich pobytu.

Jednej z tych trzech osób za popełnione czyny została wymierzona kara 25 lat pozbawienia wolności. Data zakończenia wykonywania kary nastąpiła 03.09.2017 roku.

 

Źródło: foto: Ministerstwo Sprawiedliwości/rps.ms.gov.pl/
2018-01-03 10:58 3210

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.