Piątek, 26 Lutego 2021 - Miroslawa, Aleksandra

Miszewo. Konkurs Pieśni Méstra Jana rozstrzygnięty

Za nami kolejny - tym razem XI Wojewódzki Konkurs Pieśni im. Jana Trepczyka. Wystąpiło dwudziestu pięciu uczniów szkół podstawowych. Trzeba podkreślić, że pieśni Méstra Jana - choć bardzo miłe dla ucha - nie są zbyt łatwe w wykonaniu, zarówno od warstwy tekstowej, jak i muzycznej. Jednak wciąż są lubiane przez uczniów i nauczycieli.


Każdy solista lub duet musiał wykonać jeden z utworów Jana Trepczyka (patron szkoły podstawowej w Miszewie, która wspólnie z Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie jest organizatorem imprezy) oraz drugi- dowolnych autorów. W tym punkcie większość z wykonawców sięgała po współczesny repertuar, ale pojawiały się też piosenki tradycyjne.

- Już w przyszłym roku zmagania odbędą się na nowej pięknej sali, której budowa trwa - stwierdził burmistrz Wojciech Kankowski. Z kolei wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Albin Bychowski, miłośnik kaszubskiej pieśni, wyrażał radość z poziomu tegorocznego konkursu i dobrej jego organizacji. - Należy dbać, by ten konkurs mógł się rozwijać - podkreślał.

Tegoroczne zmagania wysłuchało jury w składzie: przewodnicząca Aleksandra Janus z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie - partnera konkursu, Bogna Wosińska ze Szkoły Muzycznej w Kartuzach oraz Eugeniusz Pryczkowski.
- To jest wspaniała sprawa, że młodzi tak ochoczo angażują się w takim działaniu. Należą się ogromne dla nich oraz ich opiekunów i nauczycieli podziękowania - podkreślała przewodnicząca.

W przerwie prezentacji konkursowych swoje artystyczne wdzięki pokazały także dzieci skupione w grupie teatralnej z Miszewa. Zaprezentowały nowe przedstawienie oparte na kaszubskim tekście "Szorëm Òlë". Konkurs poprowadziła uczennica Martyna Podleś i nauczycielka szkoły Elżbieta Pryczkowska.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, dyplomy i upominki. Wśród nich była nowa płyta kompaktowa "Dwie stegnë". Otrzymali ją zarówno uczestnicy, jak i nauczyciele. Większość nagród zakupiono dzięki dotacji z Urzędu Miejskiego w Żukowie. Konkurs wspomogło także Starostwo Powiatowe w Kartuzach. 

Wyniki
Kat. 0 – I
I m. Małgorzata Laskowska i Aleksandra Chustak z Banina, II. Kornelia Sikora z Luzina oraz Julia Pastwa i Lena Labuda z Chmielna, III m. Maja Kwidzińska z Żukowa. Wyr. Eliana Cieszyńska i Karolina Machalewska z Miszewa oraz Kinga Masiak i Daria Żygowska z Dzierżążna.

Kat. II – IV
I m. Zofia Jelińska z Miszewa, Antonina Hirsz z Luzina, II m. Aldona Cybulska i Nikola Moszczańska z Dzierżążna, III m. Natasza Warmowska z Banina oraz Marta Czarnecka i Izabela Strumska z Kolbud

Kat. V – VII
I m. Aleksandra Biłanicz z Banina (szkoła w Sopocie), II m. Michał i Andrzej Galińscy z Borkowa oraz Jakub Czoska z Miszewa, III m. Zofia Markowska z Kolbud.


                         
Źródło: Nadesłane
2018-06-11 12:00 788

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.