Sobota, 12 Czerwca 2021 - Janiny, Onufrego, Leona

Na kartuskim Rynku pojawią się nowe drzewa

Niemal w dniu otwarcia kartuskiego Rynku po jego modernizacji, z przyległej do centralnego placu miasta ulicy zniknęło kilka drzew. Urząd Miejski uspokaja: w tym miejscu zostaną posadzone nowe drzewa, które będą tam rosły zapewne przez kolejnych kilkadziesiąt lat, jak te, które zostały wycięte.

Niebawem zostanie zmodernizowany kartuski deptak, także chodniki okalające płytę Rynku będą wymienione. Chcemy zminimalizować różnice poziomów pomiędzy Rynkiem a deptakiem. Korzenie drzew, które zostały usunięte, już od dawna podnosiły chodnik. Drzewa te rosły zbyt wysoko w stosunku do nowej koncepcji Rynku. Zdecydowaliśmy się więc na wycinkę – tłumaczy Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza Kartuz.

Konserwator Zabytków, który posiada kompetencje w zakresie usuwania i nasadzania drzew w obszarze kartuskiego Rynku, dokładnie przeanalizował głosy „za” i „przeciw” wycince, o której tu mowa. Drzewa, które zniknęły z Rynku, nie charakteryzowały się specjalnymi walorami estetycznymi, a ich stan zdrowotny nie był zadowalający – mimo że nie były wiekowe.

Wycinki drzew na Rynku dokonano poza okresem ochronnym. Zbiegło się to nieszczęśliwie z masowym ścinaniem drzew w Polsce, związanym z tzw. ustawą ministra Szyszki. Działania gminy Kartuzy w centrum miasta nie mają jednak nic wspólnego z kontrowersyjną ustawą.

Nasadzenia nowych drzew na Rynku nastąpią jeszcze w tym roku, lecz dopiero po wyłonieniu wykonawcy w drodze przetargu.
Źródło: Kartuzy.pl
2017-03-24 11:30 1056

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.