Sobota, 04 Lipca 2020 - Odona, Malwiny, Elzbiety

Na psa urok, czyli magia kaszubskich obrzędów [WIDEO]

29 stycznia o godz. 19.00 w Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich odbędzie się premiera filmu Na psa urok. W internecie można już oglądać oficjalny zwiastun dokumentu.

„Bohaterami filmu są mieszkańcy Kaszub, którzy wieczorami, po ciężkim dniu pracy, siadają przy stole i przy świetle świec snują opowieści o magicznych siłach, które są częścią ich życia codziennego. Dzieci z przejęciem słuchają o szeptunkach odczyniających uroki, czarownicach harcujących na czarcich pagórkach i żywiołach przyrody, które nabierały magicznej mocy pod osłoną nocy” - tak w skrócie opisują historię „Na psa urok”, autorzy filmu.

Pomysłodawcą dokumentu jest Piotr Zatoń z Fundacji „Aby Chciało się Chcieć” w Sulęczynie. - Wcześniej razem realizowaliśmy projekt filmowy „Ze śmiercią na Ty” o obrzędach pogrzebowych na Kaszubach i Piotr zaproponował, aby kontynuować tematykę zapomnianych zwyczajów kaszubskich – opowiada reżyser Ewelina Karczewska. - Mimo że świat pędzi do przodu warto pamiętać, gdzie tkwią nasze korzenie i przekazywać dalej wspomnienia i opowieści, które wędrowały na Kaszubach z pokolenia na pokolenie – dodaje.

Reżyserka zwraca uwagę na życzliwość i entuzjazm ludzi, z którymi współpracowali filmowcy. - Osoby te, nie tylko pomagały w powstawaniu filmu, ale również dawały nam dużo pozytywnej energii i wiary w to, że wspólnie możemy stworzyć coś ważnego dla przyszłych pokoleń. Mamy bogate dziedzictwo, tkwiące we wspomnieniach ludzi, którzy zgodzili się tymi wspomnieniami podzielić. Jesteśmy za to wdzięczni i mamy nadzieję, że nie zawiedziemy, że film zatrzyma w czasie, to co już odeszło do przeszłości – podkreśla Ewelina Karczewska.

Profil filmu na facebooku

Oficjalny trailer:

2016-01-18 12:30 1950

Komentarze

~DrTrzydzieściSiedem

A w Kartuzach da się obejrzeć?

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.