Czwartek, 18 Lipca 2019 - Erwina, Kamila, Szymona

Nauczyciele Danuta Pioch i Jerzy Stachurski odznaczeni Złotymi Krzyżami Zasługi

Dzień Edukacji Narodowej był okazją do uhonorowania wielu nauczycieli. W Dworze Artusa w Gdańsku najwyższe odznaczenia, nadane przez Prezydenta RP, otrzymało dwoje nauczycieli z powiatu kartuskiego.

Za zasługi w działalności na rzecz zachowania tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych, Złotym Krzyżem Zasługi odznaczona została Danuta Pioch - dyrektor Szkoły Podstawowej w Mojuszu (gmina Sierakowice). Pani Danuta jest regionalistką i autorką podręczników do nauki języka kaszubskiego: „Żëcé codniowé na Kaszëbach”, „Najô domôcëzna” , „Òjczéstô mòwa” , „Z kaszëbsczim w swiat” (2012).

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania kultury, Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został Jerzy Stachurski – nauczyciel i dyrektor Zespołu Szkół w Czeczewie (gmina Przodkowo). Stachurski jest znanym, nie tylko w województwie pomorskim, twórcą poezji i muzyki. Napisał 6 książek, jest autorem widowisk dla dzieci, muzyki do 134 przedstawień teatralnych i ponad 200 piosenek dla dzieci. Jego utwory wykonują: chóry, zespoły dziecięce, kaszubskie zespoły folklorystyczne, soliści.  Ponadto jest też autorem 12 hymnów szkolnych.

Foto: Tomasz Sawicki i Kazimierz Klas

2015-10-24 20:00 1129

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.