Środa, 19 Czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego

Nie daj się oszukać 'na wnuczka'

Policjanci prowadzą działania profilaktyczne, które mają na celu zapobieganie oszustwom tzw. metodą na wnuczka. Dzielnicowi rozmawiają z mieszkańcami odwiedzając ich w domach i przekazują informacje o sposobach działania sprawców.

Policjanci przestrzegają, aby nie przekazywać osobom obcym żadnych pieniędzy. Komunikaty trafiają do urzędów, przychodni, spółdzielni mieszkaniowych, czy parafii, które w imieniu policji apelują o ostrożność. - Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że jedyny skuteczny sposób, aby ustrzec się przed tego typu przestępstwem, to nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy – mówi Iwona Kuczyńska, naczelnik Wydziału Prewencji KPP Kartuzy. - Sprawcy modyfikują swoje metody działania, wymyślają nowe historie, podają się za krewnych, kurierów, czy policjantów. Wszystko po to, aby oszukać i zdobyć pieniądze – dodaje Kuczyńska.

Ostatnio w ciągu jednego dnia, aż trzy starsze osoby w powiecie kartuskim odebrały telefon podobnej treści: „Babciu, spowodowałam wypadek, trzeba szybko wpłacić pieniądze, żebym nie trafiła do więzienia i wszystko załatwiła bez sądu!”. Pieniądze miał odebrać rzekomy policjant. Okazało się, że starsi ludzie nie dali wiary oszustom i powiadomili policjantów. Policja nadal apeluje do osób starszych o nieprzekazywanie żadnych pieniędzy osobom, które podają się za policjanta. Policja tak nie działa. Funkcjonariusze nigdy nie proszą, ani nie żądają pieniędzy. O telefonach i rozmowach, które budzą niepokój czy podejrzenia, należy natychmiast powiadomić policję. Warto też zadzwonić do kogoś bliskiego i opowiedzieć mu o swoich wątpliwościach.

Autor: Lucyna Puzdrowska
2015-10-30 08:45 1078

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.