Piątek, 23 Sierpnia 2019 - Apolinarego, Filipa

Nowe "schetynówki". Sprawdź, które drogi mają szanse na remont

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach tzw. schetynówki przyszły rok. Sprawdziliśmy, które samorządy w naszym powiecie będą walczyć o dodatkowe pieniądze i które drogi mają szanse na remont.

W ciągu czterech lat na dofinansowanie inwestycji drogowych w pomorskich gminach i powiatach przekazana zostanie kwota ok. 219 milionów złotych. Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 -2019 zatwierdziła Rada Ministrów. W gminach powiatu kartuskiego samorządy również zamierzają ubiegać się o dofinansowania inwestycji w ramach „schetynówek” i rozpoczęły już kierowanie wniosków do wojewody.

Gmina Przodkowo zamierza ubiegać się o dofinansowanie na realizację drugiego etapu ubiegłorocznej „schetynówki”, czyli kontynuacji drogi z Kczewa do Kawli Górnych, tym razem odcinek do Miszewa. - Wzorem lat poprzednich będziemy starać się o pozyskanie partnerów, zarówno Powiatu Kartuskiego, jak i firm prywatnych – zapowiada wójt Andrzej Wyrzykowski. Droga wybudowana ma być z dodatkową infrastrukturą: chodnikami, kanalizacją deszczową i oświetleniem.

W gminie Somonino samorząd startować będzie z projektem modernizacji ul. Kasztelańskiej. To inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od lat. - Dokumentację mamy gotową od dawna, choć wiadomo, że koszt tej drogi to około 10 milionów, więc może uda się pozyskać dofinansowanie choć na pierwszy etap tego przedsięwzięcia – mówi Jerzy Kowalewski, wicewójt Somonina.

Gmina Sierakowice wnioskuje w tym roku o środki na budowę drogi z Tuchlina do Szklanej, przez Tuchlinek i Jelonko. Jak informuje wicewójt Zbigniew Fularczyk, beneficjentem projektu jest gmina, ale w kosztach inwestycji partycypować będą również partnerzy prywatni, właściciele okolicznych firm.

Gmina Stężyca jako jedyna nie będzie się ubiegać o dofinansowanie ze „schetynówki”. - Robimy drogi na bieżąco, a w tej chwili przygotowujemy się do kompleksowej modernizacji dróg i wnioski o dofinansowanie składać będziemy korzystając z innych programów w latach 2017-2019 – wyjaśnia Tomasz Brzoskowski, wójt gminy.

Gmina Chmielno ubiegać się będzie o dofinansowanie modernizacji drogi Maks – Sznurki. - Chcemy zrobić tę drogę łącznie ze ścieżką rowerową – mówi wójt Jerzy Grzegorzewski. - Turystyka rowerowa rozwija się coraz bardziej i budując drogi asfaltowe dla zmotoryzowanych i chodniki dla pieszych, nie możemy zapominać o rowerzystach – dodaje wójt Chmielna.

W gminie Kartuzy również czeka już gotowy wniosek. Jak informuje burmistrz Mieczysław Gołuński, gmina zamierza ubiegać się o dofinansowanie modernizacji ul. Sędzickiego. - Chodzi o odcinek od ul. Kościerskiej do przejazdu kolejowego. Staramy się o pozyskanie partnerów, którzy partycypowali by z nami w kosztach tego zadania – mówi burmistrz.

Żukowo również przygotowuje się do „schetynówek” i to aż z dwoma wnioskami. W partnerstwie z powiatem,  gmina zamierza wystąpić o dofinansowanie modernizacji ul. Lotniczej w Baninie, odcinka w kierunku Miszewa. - To ważne połączenie, zwłaszcza w kontekście planowanej budowy Obwodnicy Metropolitalnej – mówi burmistrz Wojciech Kankowski. Drugi wniosek, z którym samorząd wystąpi samodzielnie, dotyczy modernizacji drogi Przyjaźń – Skrzeszewo.

Gmina Sulęczyno zawalczy o dofinansowanie na modernizację drogi z Podjaz do Widnej Góry. - Jest to planowana kontynuacja, jakby drugi etap budowy tej drogi i przyznam, najtrudniejszy odcinek – mówi wójt Bernard Grucza.

Nabór wniosków potrwa do końca października.
2015-10-02 14:10 1415

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.