Piątek, 22 Marca 2019 - Katarzyny, Boguslawa

Obwodnica Kartuz z Grzybna do Łapalic- póki co brak na nią środków, ale nadal jest priorytetem

Burmistrz Kartuz zwołał wczoraj konferencje prasową, m.in ze względu na oświadczenie, jakie ostatnio wystosowali radni z Porozumienia Samorządowego, w którym sugerują, iż obecnie urzędujący Burmistrz Kartuz zaniedbuje sprawy związane z budową II etapu obwodnicy.

 

 

Na dzień dzisiejszy termin budowy kolejnego etapu obwodnicy Kartuz, który ma przebiegać z Grzybna, przez Prokowskie Chrósty do Łapalic pozostaje nieznany, ponieważ samorząd województwa pomorskiego nie ma póki co środków na ten cel. Radni w swoim oświadczeniu chcą, aby to gmina zabezpieczyła środki ze swojego budżetu na zrealizowanie tego zadania.

Jak tłumaczył burmistrz na konferencji:
-Nie ma jednak zasadności, by to robić. Nie wiemy, w którym momencie otrzymamy decyzję urzędu marszałkowskiego o przystąpieniu do realizacji kolejnego etapu obwodnicy. Poza tym każdy projekt ma okres gwarancji i potem traci ważność. Istotne jest przede wszystkim to, że dalsza część obwodnicy ma powstać na zasadzie "zaprojektuj i wybuduj", więc nie ma możliwości zrobienia innego projektu, bo będzie leżał- twierdzi.

 

W oświadczeniu radnych poruszono również temat decyzji środowiskowej, która w bieżącym roku traci swoją ważność, byli oni tym faktem zaniepokojeni.

Natomiast podczas konferencji prasowej Pani Sylwia Biankowska tłumaczyła, iż wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do Zarządu Dróg Wojewódzkich, aby przedłużyć tę decyzję o kolejne dwa lata. -Do tego działania zobowiązał się dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich- twierdzi.

 

Dla burmistrza Ii etap obwodnicy stoi na pierwszym miejscu:
-Chcę podkreślić bardzo ważną rzecz, o kierunku dalszego działania zdecyduje oczywiście inwestor, natomiast my, jako gmina i ja osobiście walczę i będę walczył o to, aby etap z Grzybna do Łapalic zrealizować jako pierwszy- dodaje.

Tak więc wyżej omawiany etap obwodnicy mimo iż zostaje wstrzymany, nadal pozostaje priorytetem zarówno dla burmistrza, jak i dla radnych. Póki co, na pierwszy plan wchodzą zmiany, jakie wprowadzi PLK, ale urzędnicy nie przestaną być czujni, ponieważ w każdej chwili mogą pojawić się środki na budowę II etapu obwodnicy.

 

Wiadukt na ulicy Gdańskiej staje się realną inwestycją

Ze względu na modyfikacje linii kolejowych, jakie planowane są na najbliższy czas, burmistrz planuje włączyć w życie inwestycję budowy wiaduktu na skrzyżowaniu ulicy Gdańskiej i Kościerskiej, który ułatwiłby zarówno poruszanie się pieszym jak i kierowcom samochodów.

Linia, która ma powstać na trasie Kościerzyna-Gdynia znacznie podniesie częstotliwość przejazdu pociągów przez Kartuzy, co spowoduje ciągłe zamykanie szlabanów kolejowych, a co za tym idzie, powstaną ogromne korki.

Projekt staje się bardziej realny dzięki działaniom Gminy, które dążą do tego, aby dołączyć ten projekt do modernizacji tzw. kościerskiego korytarza kolejowego, który zaplanowano na 2020r.

Najprawdopodobniej w czerwcu będzie znana decyzja zarządu kolei o zaliczeniu do realizacji tego zadania.


                        

2018-06-05 10:00 522

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.